| |

Ako správne vybrať barefoot topánky

Ako vybrať barefoot topánky? Aká obuv je vhodná pre prvé kroky, aká pre staršie deti a ktoré topánky zase pre dospelých? Tento článok vás prevedie týmito otázkami krok po kroku.

Meranie nôh a nadmerok

Ako vybrať barefoot topánky? Prvým krokom je meranie nôh. Zisťuje sa dĺžka a šírka nôh, tiež obvod členku a výška priehlavku. S meraním vám pomôže návod na meranie nôh  alebo video nižšie. Na obkrese pekne vidieť, aký má noha tvar a aký je sklon prstov. Cieľom je nájsť topánky s podobným tvarom. 

K nameranej dĺžke a šírke nôh pripočítame pár milimetrov navyše – nadmerok, aby nohy mali priestor na prácu. Všeobecne sa odporúča pripočítať do dĺžky 0,8-1cm a do šírky 2-3mm. Viac o nadmerku

Úzke, normálne či široké nohy?

Niekedy vidíte v skupinách alebo v popisoch e-shopov, že topánky sú vhodné na úzke, normálne široké alebo široké nohy. Ako vlastne posúdiť, do akej kategórie dané nohy patria? Ak si kladiete podobné otázky, pozrite si toto video.

Dieťa sa stavia na nôžky

Detičkám, ktoré ešte nechodia samostatne, stačí byť doma naboso alebo v tenkých protišmykových ponožkách, ktoré neobmedzujú nôžku. Môže sa zdať, že už je ten správny čas na kúpu prvých topánočiek, ale ešte počkajte. Prečítajte si tiež, čomu sa vyhnúť a čo naopak podporiť v období prvých krokov. Ak potrebujete ochrániť detské nôžky pred chladom, odporúčajú sa textilné, kožené alebo softshellové „čižmičky“. Ide v podstate o návleky, ktoré udržujú nohy v teple a zároveň ich nijako neobmedzujú.

stonz

https://nozickovo.sk/produkt/stonz-booties-fox-grey-plusfoam/

Topánky pre deti na prvé kroky

Dieťaťu, ktoré už urobí samostatné kroky v priestore, je najlepšie byť čo najviac naboso. Nôžkam tak nič nebráni v prirodzených reakciách na povrch, lepšie držia rovnováhu, reagujú na zmeny teploty či terénu. Vnímanie povrchu naboso a prijímanie podnetov je veľmi dôležité. V prípade nepriaznivých podmienok na bosú chôdzu môžeme siahnuť po protišmykových ponožkách, capačkách alebo mäkkých topánočkách s tenkou a ohybnou gumenou podrážkou. Pozrite si aj tento prehľad barefoot topánočiek na prvé kroky. 

Dieťatko by malo chodiť v capačkách či topánočkách prirodzene, neprirodzená chôdza ako robot, zvláštne dvíhanie nôh, pleskavý krok, či potkýnanie značí, že výber obuvi nebol dobrý.

Staršie deti a dospelí

Topánky pre staršie deti sú v širokej ponuke, máme na výber viacero typov, na každé ročné obdobie. Rastom sa detské nohy menia. Často sa stáva, že rastú viac do dĺžky ako do šírky a teda zo širokej sa stáva normálna až užšia a značka čo sedela pred pár mesiacmi už ďalej sedieť nemusí. Ak stojíte pred otázkou ako vybrať barefoot obuv pre deti, môže vám pomôcť tento prehľad detských barefoot topánok.

Často sa rieši či je vhodná barefoot obuv keď má dieťa vpadnuté členky. Valgózne členky sú do istej miery fyziologické najmä pri menších deťoch. Problémy nôh patria do rúk fyzioterapeuta, ktorý nájde príčinu problému, nastaví individuálne cvičenie a terapiu. Pri vpadnutých členkoch sa niekedy odporúča barefoot obuv s pevnejšou pätou, čo nie je prekážkou. Viac o vpadnutých členkoch

Na svoje si prídu aj dospelí. Trh ponúka barefoot topánky na každú príležitosť a ročné obdobie. Môžete si vyberať z rôznych štýlov, dizajnov, farebných kombinácií, nájdete aj obuv vhodnú pre dress code. Tiež je možnosť dať si ušiť topánky na mieru. Ja nosím také sandálky už tretí rok a vyzerajú ako nové 🙂 Inšpirujte sa prehľadom barefoot topánok pre dospelých.

Barefoot obuv z bazáru

Barefoot obuv môžete kúpiť buď z druhej ruky alebo čisto novú. Nemusíte sa báť nosenej barefoot obuvi. Tým, že je podrážka mäkká, tenká a flexibilná, sa nevychodí tak, ako pri bežnej obuvi, pretože sa prispôsobuje chôdzi. Výhodou topánok z druhej ruky je, že sú lacnejšie a podrážka je ešte mäkšia ako pri nových. Niektoré predávané topánočky sú len skúšané alebo nosené mesiac, pretože nôžky rýchlo podrástli a kúpili sa väčšie.

Pri kúpe z druhej ruky odporúčam skontrolovať, či nie je podrážka zospodu výrazne schodená a či topánočky stoja na podložke rovno. Bežné opotrebenia, drobné škrabance nie sú závadou. Nosené topánky sú vhodné napr. do škôlky alebo na ihrisko, kde sa nemusíte strachovať, čo s nimi vaše dieťa urobí 🙂 Čo sa týka hygienického hľadiska, pôvodnú stielku môžete nahradiť novými tenkými a celé topánočky vydezinfikovať sprejom, prípadne topánky s textilným zvrškom oprať v práčke na nízkych otáčkach, nižšej teplote a krátkom programe.

Ako vybrať barefoot topánky z e-shopu, predajne

Barefoot topánky sa kupujú v kamených predajniach s barefoot obuvou alebo cez internet. Čo sa týka nákupu cez internet, e-shopy majú väčšinou uvedené vnútorné rozmery topánočiek. Ak si nie ste výberom istí, môžete ich kontaktovať a poradia vám z ich sortimentu niečo vybrať. Môžete tiež využiť služby poradenstva.

Barefoot topánky sú drahé

Možno vás hneď odradí vyššia cena topánok, najmä ak máte viac detí. Je pravda, že na začiatok potrebujete vyššiu investíciu, ale ak budú deťom topánky malé, môžete ich predať a celkovo vás topánky budú stáť toľko, čo obyčajné. A najmä nebudete mať problém so skladovaním malých topánočiek, ktoré neviete predať ani pod cenu. Z predaja zase zafinancujete ďalšie topánky. K tomu, aby topánky vyzerali dobre aj po dlhšej dobe nosenia dopomôže pravidelná starostlivosť a impregnácia. Niektoré nové barefoot topánky aj pre dospelých stoja do 30-40eur.  Nebojte sa zapojiť celú rodinu, namiesto sladkostí a nevhodných darov môžu prispieť na topánky 🙂 Poobzerajte sa po svojom okolí, kde sa konajú burzy barefoot obuvi alebo na facebook bazárik barefoot obuvi 🙂 V sekcii aktuálne akcie a zľavy nájdete tiež výhodné ponuky a zľavové kódy.

Dá sa kombinovať barefoot s bežnou obuvou?

Striedavé nosenie barefoot a klasickej obuvi vhodné nie je. Cieľom barefoot obuvi je, aby nohy mohli slobodne pracovať, nemá význam ich obmedzovať. A popravde, kto si obuje barefoot, do klasiky sa už veľmi nehrnie. Na trhu je celkom slušný výber topánok, takmer na každý účel si viete vybrať barefoot. Samozrejme kopačky, korčule, lezečky nenahradíte BF obuvou 🙂 Niekedy sa kupujú obyčajné topánky len na ihrisko, odrážadlo a podobné devastačné účely. Treba sa však zamyslieť koľko času trávi dieťa danou aktivitou. Predsa na ihrisku trávi dosť času a detské nôžky potrebuje pracovať, získavať stimuly. Tam je práve vhodné obuť barefoot alebo byť naboso. Ak sa o topánky bojíte, siahnite po lacnejších z druhej ruky alebo po topánkach s gumenou vyvýšenou podrážkou na špičke. Na odrážadlo sa dajú zakúpiť aj chrániče na topánky.

Verím, že vďaka článku už viete bližšie ako vybrať barefoot obuv. Pokiaľ sa naďalej cítite stratení, môžete využiť poradenstvo a výber urobím za vás.


Similar Posts