Aký nadmerok zvoliť?

Nadmerok predstavuje voľný priestor, ktorý je medzi nohou a vnútrom topánky. Prečo je potrebný? Naše chodidlá sa počas chôdze posúvajú dopredu, prsty sa rozťahujú do strán. Je to prirodzená funkcia našich nôh. Nadmerok potrebujeme, aby nohy mali priestor na prácu.

Rozlišujeme nadmerok do dĺžky a do šírky. Nadmerok sa pripočíta k nameranej dĺžke a šírke nohy , ktoré zistíte obkreslením nôh a podľa výsledných rozmerov vyberáme obuv s vyhovujúcimi vnútornými rozmermi.

príklad ako to vyzerať nemá

Nadmerok do dĺžky sa všeobecne odporúča 0,8 – 1,2cm. Je to kvôli tomu, že pár milimetrov potrebujeme na posun nohy dopredu a ďalší priestor je pre rast nôh (aby sme nemuseli hneď kupovať väčšie topánočky ak nohy vyrastú). Pri detských papučkách, otvorených sandálkach a gumákoch postačuje nadmerok 0,8-1cm.

Ani chodcom začiatočníkom nedávame priveľký nadmerok, aby im neprekážal pri objavovaní sveta 🙂 Malé deti krčia pršteky kvôli stabilite a nadmerok 1,2cm môže byť príliš veľa. Deťom s dĺžkou nohy do 15cm odporúčam nadmerok max. 1cm. Treba tiež sledovať, či topánky sedia dobre okolo členku a cez priehlavok. Stretla som sa s detičkami, ktoré neznesú nadmerok väčší ako 0,8cm, preto zdôrazňujem, že vyššie uvedené čísla sú odporúčané. Topánočky je vždy najlepšie skúšať a pozorovať chôdzu 🙂 Obuv meníme, ak sa nadmerok blíži k hraničnému 0,5-0,6cm.

Dospelí znesú aj menší nadmerok, keďže im noha už nerastie, ale stále musí mať noha priestor na pohyb. Je to teda individuálne, každému vyhovuje niečo iné.

Nadmerok do šírky je potrebný na aktívnu prácu nôžky a aby sa prsty mohli roztiahnuť, napr. ak dieťa stojí na špičkách. Mal by byť aspoň 0,2cm. Znovu platí pravidlo, ak obuv sedí dobre okolo členku a na priehlavku, dieťa znesie aj väčší nadmerok do šírky. To však neplatí pri sandálach, tam je nadmerok do šírky vhodný max. 0,2cm.

Príliš veľký nadmerok môže niekedy spôsobovať, že deti zakopávajú, vtáčajú špičky dovnútra, chodia neprirodzene.

Zhrnutie:

Nadmerok do dĺžky:

  • chodci začiatočníci: 0,8-1cm
  • väčšie deti (nohy nad 15cm): 0,8-1,2cm
  • dospelí: min. 0,6cm
  • gumáky, sandále, papučky: 0,8-1cm
  • topánky sú malé pri nadmerku 0,5-0,6cm

Nadmerok do šírky:

  • gumáky, sandále, papučky: max. 0,2cm
  • ostatné topánky: min. 0,2cm

.

To bola teória a teraz konkrétne príklady:

  1. nohy 13x6cm – hľadáme topánky s vnútornou dĺžkou (VD) 13,8-14cm a vnútornou šírkou (VS) okolo 6,2cm.
  2. nohy 16×6,5cm – hľadáme topánky s vnútornou dĺžkou (VD) 16,8-17,2cm a vnútornou šírkou (VS) aspoň 6,7cm.
  3. nohy 16×6,5cm – hľadáme gumáky/papučky/sandále s vnútornou dĺžkou (VD) 16,8-17cm a vnútornou šírkou (VS) 6,6-6,7cm.

.

Na základe zistených rozmerov nôh si môžete zakúpiť barefoot obuv aj cez internet. Do úvahy je potrebné brať aj tvar nôh, výšku priehlavku a obvod členku. Viacero e-shopov má uvedené rozmery topánok, často sa však stáva, že sa líšia. Môžete tiež využiť poradenstvo.

Share on facebook
Share on email

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

feelgrounds-droptop

Feelgrounds Droptop, recenzia

šírka nôh: normálne široké priehlavok: nižší až vyšší členky: úzke až normálne široké Nemeckú značku Feelgrounds už zrejme mnohí poznáte, kto nie, určite mrknite na ich e-shop.

littlefeet-prevádzka

Nakuknite do zákulisia Littlefeet.sk

Prvý článok nového projektu – Magazín Šťastné nôžky, je tu! Cieľom Magazínu je nakuknúť do zákulisia e-shopov, predajní, výrobcov a podávať vám informácie o rôznych

be-lenka-promenade

Be Lenka Promenade, recenzia

šírka nôh: normálne až širšie, niekedy aj užšie členky: užšie až širšie Toto leto na trhu pribudli novinky od slovenskej značky Be Lenka. Medzi novinkami sa objavili