Aký nadmerok zvoliť?

 

Nadmerok predstavuje voľný priestor, ktorý je medzi nohou a vnútrom topánky. Rozlišujeme nadmerok do dĺžky a do šírky. Nadmerok sa pripočíta k nameranej dĺžke a šírke nohy , ktoré zistíte obkreslením nôh a podľa výsledných rozmerov vyberáme obuv s vyhovujúcimi vnútornými rozmermi.

nadmerok

Všeobecne sa odporúča nadmerok do dĺžky max. 1,2cm. Je to kvôli tomu, že 6mm je potrebných na priestor pri pohybe nohy dopredu počas chôdze a 6mm na možnosť rastu nohy (aby sme nemuseli hneď kupovať väčšie topánočky). Pri detských papučkách, otvorených sandálkach a gumákoch postačuje nadmerok 0,8-1cm.

Ani chodcom začiatočníkom nedávame priveľký nadmerok, aby im neprekážal pri objavovaní sveta 🙂 Malé deti krčia pršteky kvôli stabilite a nadmerok 1,2cm môže byť príliš veľa. Deťom s dĺžkou nohy do 15cm odporúčam nadmerok max. 1cm. Treba tiež sledovať, či topánky sedia dobre okolo členku a cez priehlavok. Stretla som sa s detičkami, ktoré neznesú nadmerok väčší ako 0,8cm, preto zdôrazňujem, že vyššie uvedené čísla sú odporúčané. Topánočky je vždy najlepšie skúšať a pozorovať chôdzu 🙂 Obuv meníme, ak sa nadmerok blíži k hraničnému 0,5-0,6cm.

Dospelí znesú aj menší nadmerok, keďže im noha už nerastie, ale stále musí mať noha priestor na pohyb. Je to teda individuálne, každému vyhovuje niečo iné.

Nadmerok do šírky je potrebný na aktívnu prácu nôžky a aby sa prsty mohli roztiahnuť, napr. ak dieťa stojí na špičkách. Mal by byť aspoň 0,2cm. Znova platí pravidlo, ak obuv sedí dobre okolo členku a na priehlavku, dieťa znesie aj väčší nadmerok do šírky.

Príliš veľký nadmerok môže niekedy spôsobovať, že deti zakopávajú, vtáčajú špičky dovnútra, chodia neprirodzene.

To bola teória a teraz konkrétny príklad. Ak je nameraná dĺžka chodidla 16cm, po pripočítaní nadmerku 1,2cm získame vyhovujúcu vnútornú dĺžku (VD) topánky 17,2cm. Ak je šírka chodidla 6,5cm, vnútorná šírka (VS) topánky musí byť aspoň 6,7cm.

Na základe zistených rozmerov nôh si môžete zakúpiť barefoot obuv aj cez internet. Viacero e-shopov má uvedené rozmery topánok a tiež môžete využiť aj poradenstvo alebo on-line poradenstvo eshopu. Ak však máte možnosť, neváhajte a topánočky osobne vyskúšajte 🙂

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

chodza-naboso

Nohy a vnímanie povrchu

Nohy sú jediným spojením tela a povrchu a predsa sa im venuje málo pozornosti. Naše nohy sú prepojené s vyššími časťami tela, preto pri akýchkoľvek

Protetika Berg, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až normálny (veľ.23) členky: užšie až normálne (veľ.23) Medzi novinkami na jar-leto 2020 od Protetiky, sa objavil

Bobux Play Knit, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až vyšší členky: normálne až širšie Štýlové topánky Bobux sú obľúbenou voľbou pre užšie až normálne široké