Výber obuvi podľa tvaru nôh

Pri výbere vhodnej obuvi sa zohľadňujú rozmery nôh, obvod členku, výška priehlavku a tiež tvar nohy. K nameraným rozmerom nôh je potrebné prirátať aj nadmerok, aby mala noha priestor na prácu. Tvar nôh spolu s rozmermi nôh sú základné informácie, ktoré nám napovedia, akým smerom sa uberať pri výbere obuvi. Čo to v praxi znamená, sa dozviete v tomto článku.

Aký tvar môžu mať nohy?

Tvar nôh sa týka prstov aj celkových proporcií chodidla. Pre väčšiu prehľadnosť rozdelím chodidlo na 3 segmenty – pätu, oblasť prstových kĺbov a prsty. 

Tvar nohy viete jednoducho posúdiť na základe obkresu, kde si všímate pomer šírky päty a šírky prstových kĺbov.  Z obkresu viete zistiť aj presnú šírku v milimetroch, pre posúdenie tvaru však stačí vizuálne zhodnotenie obkresu nohy.

PÄTA môže byť úzka, normálna a širšia. Väčšinou aj typ členku korešponduje s typom päty, čiže nohy s úzkymi pätami majú aj úzke členky a podobne. Samozrejme, nájdu sa výnimky a rôzne kombinácie.

OBLASŤ PRSTOVÝCH KĹBOV (PK) môže byť tiež úzka, normálna a široká. Cieľom je posúdiť pomer šírky päty a šírky prstových kĺbov a na základe tvaru zvoliť obuv so zodpovedajúcim tvarom. Môžu vzniknúť tieto kombinácie:

  • úzka päta + úzke PK – noha je celkovo úzka, má skôr rovný tvar – tvarovo sedia napr. Bobux, Froddo Extra Flexible

cizmicky-froddo-extra-flexible-podrazka

  • úzka päta + normálne široké až široké PK – tento typ sa nazýva aj plutvička, smerom dopredu sa rozširuje mierne alebo výrazne – tvarovo sedia napr. Vivobarefoot Bootie (normálne PK) Jonap, Fare Bare (široké PK)

jonap-nova-podrazka

  • normálna + užšie až normálne PK – noha má skôr rovný tvar – tvarovo sedia napr. Filii (úzke PK), Protetika Levis (normálne PK)

protetika-ned-pink-nprotetika-ned-pink-navy-podrazkaavy-podrazka

filii-gecko-podrazka

  • normálna a širšia päta + normálne až široké PK – ide o mierne plutvičky, noha sa smerom dopredu trochu rozširuje – tvarovo sedia napr. Beda, Bosé Pegres, Camper First Walker

beda-softshell-podrazka

TVAR PRSTOV je potrebné zohľadniť tiež. Či je najdlhší palec alebo druhý prst a tiež aký sklon majú prsty od palca k malíčku. Pravdepodobne ste už počuli pojem dominantný palec. V skratke to znamená, že palec je najdlhší. Niekto má palec dlhší od druhého prstu len o kúsok, niekto viac. Sklon prstov môže byť:

1. výrazný – smerom od palce k malíčku má línia výrazne klesavý charakter, tzv. strieška, vhodné sú napr. Kiuu

2. normálny – smerom k malíčku má línia mierne klesavý charakter, vhodné sú napr. Baby Bare

baby-bare-febo-winter-podrazka-tvar-spicky

3. mierny –  prsty sú akoby dorovna, klesajú mierne, vhodné sú napr. Bosé Pegres

pegres-1406-podrazka-spicka

Tvar špičky obuvi je možné posúdiť zvonku na základe tvaru podrážky, avšak nie všetky topánky majú vnútri rovnaký tvar ako má podrážka zvonku. Pre zistenie reálneho tvaru sa zvyknem pozrieť dnu to topánky alebo si pomáham plastelínovým testom, niekedy obuv rozrežem 🙂

froddo-cizmy-vs-odtlacok

Či tvar topánky sedí s tvarom nohy môžete približne zistiť aj tak, že obkres vystrihnete a položíte na podrážku. Niekto zvykne aj postaviť dieťa na stielku (pozor, nie je to vhodný spôsob overovania zvolenej veľkosti – stielky majú často iný rozmer ako vnútro). Tu však chcem povedať jedno ALE. Veľmi často majú deti uložené nohy v topánkach inak ako si to my predstavujeme. Ako to myslím? Častým javom je, že palec nie je tam kde by mal byť, ale celá noha je posunutá kúsok do stredu.

Na fotke  sú stielky z Jonap, ktoré sú často neprávom v barefootových kruhoch považované za nevhodné pre dominantné-najdlhšie palce, pretože sa na strane palca zaobľujú skoro. Ako vhodnejšie sa odporúčajú Fare Bare, ktoré sú na strane palca rovnejšie. Na fotkách vidíte, že palček nie je na kraji stielky a nie je teda ani utláčaný.

Ak túto nohu obujeme do Fare Bare, vedľa palca bude mať príliš veľký nadmerok a nevyužitý priestor, o ktorý sa môže potkýnať. Ak sa s týmto javom stretnem na poradenstvách a dieťa si vyskúša Jonapy, vedľa palčeka už nemá zbytočný nadmerok a sedia ako uliate. Ako dané topánky sedia je potrebné posudzovať individuálne, každé dieťa má iné nohy.

ZHRNUTIE – vhodnú obuv vyberáme na základe rozmerov nôh, ku ktorým pripočítame nadmerok a následne hľadáme obuv s požadovanými vnútornými rozmermi. Okrem rozmerov je potrebné zohľadniť aj tvar nôh a sklon prstov. Ako a kde kúpiť barefoot obuv je bližšie popísané v tomto článku. V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať 🙂

Share on facebook
Share on email

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on email

Predstavujeme značky:

Zľavové kódy:

FREET zľava 15% s kódom NOZKY15

PEERKO

zľava 150CZK s kódom STASTNENOZKY150 pre objednávku nad 1500CZK

zľava 250CZK s kódom STASTNENOZKY250 pre objednávku nad 2500CZK

zľava 500CZK s kódom STASTNENOZKY500 pre objednávku nad 5000CZK

Zľavy platia do 31.10.2020, platia aj pre menu EUR (na vrchu e-shopu prepnite CZK na EUR), zľava sa následne prepočíta na eurá

DOTS od BAREFU zľava 5% s kódom 2880ts5 

KOBERČEKY od bebee zľava 50% na doprave s kódom stastnenozky

VAWA zľava 5% s kódom stastnenozky5

Najčítanejšie články:

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

vivobarefoot-tracker-fg

Vivobarefoot Tracker FG

Turistcké topánky sú v barefoot svete celkom špecifická kategória, je ich celkovo na trhu málo. O to viac sa teším, že sa s vami môžem