Barefoot | Chôdza a zdravý vývoj nôh | Články | Ostatné články | Vpadnuté členky a problémy nôh

barefu DOTS active a play – drevené piškótky

Stimulácia nôh je dôležitým prvkom pre aktiváciu a zdravie chodidiel (článok o dôležitosti podnetov tu). V interiéroch sú prevažne rovné podlahy chudobné na podnety a práve toto odstránia stimulačné drevené piškótky DOTS od barefu.com. My sme si ich doma veľmi obľúbili a preto vám chcem o nich niečo napísať 🙂

Ak vás tiež očaria a budete si ich chcieť kúpiť v barefu.com, s kódom postananas hradí poštovné vo výške 3€ barefu.

DOTS spájajú prírodný materiál, dizajn a funkčnosť. DOTS v sebe nesú funkciu stimulácie chodidiel bez potreby extra cvičenia. Piškótky vznikli ako výsledok niekoľkoročného výskumu stimulačných podlahových prvkov, ktorý robila Evka Mazancová (majiteľka barefu.com). Tejto téme venovala aj svoju dizertačnú prácuBarefu sa okrem produktov DOTS a polienok venuje výsledkom výskumu a celého štúdia formou blogu a osvety. 

Prírodný materiál a chránený dizajn

DOTS sú vyrobené zo slovenského dreva jaseňa, v špeciálnej ponuke nájdete aj dub, orech, agát, javor, či mix druhov dreva. Z každého druhu dreva si môžete zakúpiť aj vzorky. Drevo je príjemný a nadčasový materiál, ktorý interiér doplní a nepôsobí rušivo. Má unikátnu kresbu a používaním získava patinu. Kontakt s drevom prispieva k psychickej pohode.

Drevené piškótky DOTS sú ošetrené zmesou prírodných a rastlinných olejov a voskov, spĺňajú normy a sú bezpečné pre deti aj zvieratá. na Slovensku navrhnuté a vyvinuté, testované, vyrábané a balenie je tiež slovenské 🙂 V barefu majú cit pre prírodu a ekológiu, balenie nie je výnimkou.

Za vznikom finálnych produktov DOTS stojí niekoľko rokov štúdia a výskumu, testovania prototypov, tvarov, materiálov a prevedení. DOTS majú ochranu dizajnu a ochranu úžitkového vzoru.

Na čo DOTS slúžia?

DOTS majú stimulačnú, senzorickú aj balančnú funkciu. V normálnej reči,  vždy, keď po nich prejdete, aktivujete a posilňujete svoje chodidlá, bez potreby extra času na cvičenie. Cvičíte a ani o tom neviete 🙂 Senzorickú funkciu plnia počas státia alebo cieleného prešľapovania, napr. pri umývaní riadu alebo po dlhom dni v práci ako antistresová aktivita 🙂 Pokiaľ si ich nenalepíte a otočíte naopak, môžete trénovať stabilitu  a využiť balančnú funkciu piškót.

Drevené piškótky DOTS majú špeciálny tvar, nezakopnete o ne. Sú dostupné vo verziách Active, Static a Play. V nasledujúcich riadkoch nájdete bližší popis.

DOTS active a static

DOTS active sa na podlahu nalepia – špeciálne nálepky sú na celej spodnej ploche piškótky. Na výber je 25ks, 36ks a 100kusov. Umiestnia sa na prechodové miesto, ktoré je najfrekventovanejšie. DOTS sa ľahko nalepia, ale nie tak ľahko odlepia. To je však ich cieľom, byť súčasťou interiéru, ktorá sa nedá odložiť, presúvať deťmi, stratiť za gaučom…:) Ak by ste ich potrebovali prelepiť (napr.presunúť na iné miesto), dajú sa podobrať a jemne vylupnúť. Pokiaľ sa pri tom poškodia nálepky, jednoducho si od barefu objednáte nové . Viac o prelepovaní a možnostiach umiestnenia nájdete v návode na použitie.

DOTS static sa lepia ku drezu alebo k umývadlu v kúpeľni. V balení je 12 kusov. Stimulujú chodidlá počas všedných aktivít a je celkom možné, že sa členovia domácnosti budú predbiehať v umývaní riadu alebo zubov 🙂 Táto sada má náter pre väčšiu odolnosť vo vlhkom prostredí.

DOTS play

Sada DOTS play sa nelepí. Môžete si zvoliť 6, 8 alebo 10 kusov. Na druhej strane piškótiek je protišmyková guma a sú tiež magnetické. Ich umiestneniu sa medze nekladú, položíte si ich kdekoľvek podľa aktuálnych potrieb. Osobne ich v tejto dobe najviac využívam pri práci na PC a hre s deťmi. Ak ich nepotrebujeme, schováme ich naspäť do tubusu alebo dáme na chladničku.

DOTS play majú senzorickú, stimulačnú aj balančnú funkciu. Môžete po nich prechádzať ako po sade active alebo cielene stimulovať chodidlá. Protišmyková guma zabezpečí, že sa pri došliapnutí neposunú a pri odľahčení sa môžu kúsok posunúť.

Spojením piškót vytvoríte balančné „ufo“, ktoré má využitie na trénovanie balansu pre ruky aj nohy, na hru pre deti…možností je mnoho 🙂

Údržba a zhodnotenie po vyše roku používania

Sada Active a Static sa lepí, lepenie bolo veľmi jednoduché. Nalepila som ich však dosť ďaleko od seba a po dvoch dňoch som ich presunula bližšie. Išlo to bez potreby vymeniť nálepky za nové. Podlaha zostala bez poškodenia.

DOTS active máme nalepené už asi 1,5 roka a môžem povedať, že za mňa sú takmer bezúdržbové. Stačí ich povysávať a umyť ako zvyšok podlahy. Zo skúseností výrobcu a majiteľov DOTS, nie je problém ani s robotickým vysávačom a srsťou zvierat. barefu majú krásne spracované najčastejšie otázky, odporúčam pozrieť si, zahliadla som tam informáciu aj o parnom čistení 🙂

Za ten čas čo ich máme som nepostrehla žiaden problém, odolali náporom lezúňov a väčších detí, detským snahám odlepiť ich, nájazdom rôznych druhov hračiek a odrážadla. V porovnaní s novými, badám na nich patinu získanú aktívnym používaním. Na fotkách nižšie je porovnanie po 1,5roku aktívneho používania.

DOTS play využívam najviac pri práci na počítači a potom s deťmi, keď už nevieme čo s nimi alebo si ich berú k hre aj sami. Skladajú, učia sa ako funguje magnet, párujú, kotúľajú, robia si chodníčky…Je fascinujúce sledovať, čo všetko vedia deti vymyslieť 🙂

DOTS sa stali súčasťou našej domácnosti veľmi rýchlo a nenápadne, nenamietala ani polovička 🙂 Manžel využíva piškótky k cielenej masáži chodidiel, po pracovnom dni v topánkach. Zaujali aj návštevy. Využitie majú aj v škôlkach, herničkách, ako pomôcky na cvičenie, jogu.

Ak by som mala skúsenosť s DOTS zhrnúť, sú to pocitovo príjemné a dizajnové pomôcky, ktoré využívame v rámci domácnosti všetci, bez extra námahy alebo vyčleneného času na cvičenie. Sú v centre diania, poskytujú nám dostatok stimulov, zábavu a relax po náročnom dni. A nevyžadujú extra čas na upratovanie 🙂

Niektoré fotografie v článku sú s povolením prevzaté z barefu.com


Similar Posts