Starostlivosť a údržba obuvi

Blíži sa jeseň a s ňou aj zvýšená starostlivosť o obuv. Správnou starostlivosťou zaistíme nielen lepší vzhľad, ale aj dlhšiu životnosť a funkčnosť. Preto je dobré ju praktizovať po celý rok 🙂 .

Barefoot obuv sa rovnako ako bežná obuv vyrába z rôznych materiálov. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete ako sa správne o jednotlivé typy materiálov starať.

Topánky s bielou podrážkou vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Osvedčili sa mi tieto špeciálne hubky z DM, s ktorými ostávajú podrážky biele 🙂

Obuv z hladkej kože

Novú koženú obuv je potrebné ošetriť a impregnovať ešte pred prvým použitím. Prípravky nanášame vždy na čistú a suchú obuv. Vyčistiť ju možno vlhkou handričkou. Pred nanesením akéhokoľvek prípravku odporúčam preštudovať návod na použitie, vyhnete sa tak prípadným fľakom alebo znehodnoteniu topánok. Na hladkú kožu sú najlepšie prírodné balzamy, ktoré obsahujú lanolín a prírodné oleje. Zabezpečujú nielen impregnáciu, ale aj výživu. Vyhnite sa lacným krémom, vodičkám či iným prípravkom s „umelým“ zložením.

Ja využívam tento balzam z Monety na obrázku nižšie so včelím voskom, lanolínom a jojobovým olejom.  Nanášam ho hubkou alebo handričkou. Je to jeden z mojich obľúbených rituálov a topánkam vtedy tento wellness ticho závidím 🙂 .

moneta-balzam

Obuv z hladkej kože, ktorá má membránu ošetrujeme impregnačným sprejom, nie voskom ani sadlom. Ten by mohol membránu upchať a zničiť jej funkciu.

Pravidelne ošetrovaná obuv zvládne aj dážď. Po každom väčšom vystavení vode je potrebné proces ošetrenia opakovať. Mokrá kožená obuv sa nesmie sušiť pri priamom zdroji tepla (slnko, radiátor, fén…), ale pomaly na vetranom mieste (napr. na balkóne v tieni).

Po celodennom nosení ostáva obuv „mokrá“ aj zvnútra, tiež ju treba preto nechať vysušiť, vyvetrať a striedať s inými topánkami. Obuv z hladkej kože sa mimo sezóny skladuje napnutá napinákom alebo vyplnená novinovým papierom na mieste, kde môže dýchať.

Okopané špičky či škrabance na obuvi  je možné ošetriť farebným krémom vo farbe obuvi. Na obrázku je rozdiel pred a po nanesení krému na Bobux čižmičky.

bobux-farebny-krem-rozdiel farebny-krem

Obuv z brúsenej kože

Aj v tomto prípade platí, že sa impregnuje čistá a suchá obuv.  Na slabé znečistenie je vhodná guma alebo krepová hubka na nubuk.

moneta-hubka-kocka-na-nubuk

S väčšími nečistotami alebo obnovou farby po zime si poradia špeciálne peny, napríklad táto Poliboy z DM-ky alebo Collonil. Dostatočnú pozornosť venujeme návodu na použitie na prípravku. Na fotografii vidno rozdiel pred a po použití spreju Poliboy na flisové Filii.

filii-rozdiel

Obuv sa následne impregnuje sprejom, osobne mi vyhovuje sprej z Monety alebo Collonil, ktoré sú vhodné aj pre TEX-membránu a vegánsku náhradu kože mikrovláknom.

moneta-impregnacny-sprej

Impregnáciu je nutné opakovať pravidelne a tiež vždy po dlhšom kontakte s vodou, dažďom. Skladovanie je rovnaké ako pri obuvi z hladkej kože.

Obuv z ostatných materiálov

Obuv zo sieťoviny, syntetiky alebo textilná obuv sa čistí jemne handričkou alebo kefkou. Výrobca väčšinou udáva, či topánky možno prať v práčke. Ak áno, volíme krátky program a nízke otáčky. Očistenú suchú obuv  možno impregnovať sprejom na textílie. Obuv z týchto materiálov by sa nemala nechať premočiť. Ak k tomu dôjde, suší sa opäť na vetranom mieste, mimo dosahu zdroja tepla.

Dezinfekcia,  obuv  z druhej ruky

Obuv po celodennom nosení alebo športovej aktivite je nutné nechať dostatočne vyvetrať v tieni a vnútro potom vystriekať dezinfekčným sprejom alebo koloidným striebrom (aj vo forme prášku). Existujú aj rôzne vône, ktoré sa vkladajú do topánok. Manželovi som kúpila tieto futbalové loptičky :) .

dezinfekcia

Dezinfekciu možno aplikovať aj na bazárovú obuv, kde nie je možné vymeniť stielku alebo potrebujeme vydenzifikovať celé vnútro. Stielky, ktoré sa dajú vybrať odporúčam vymeniť za nové. Najviac sa mi osvedčili tieto tenké stielky z DM-ky, ktoré nebránia nohe v kontakte s terénom. Z najväčšej veľkosti vystrihnem požadovaný tvar stielky a je to 🙂 . V jednom balení je 8ks stielok, cena okolo 3eur.

stielky-barefoot

Energia vynaložená do starostlivosti o obuv sa nám vráti nielen v podobe funkčnej a dobre vyzerajúcej obuvi, ale aj v podobe financií pri jej predaji.

Share on facebook
Share on email

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on email

Predstavujeme značky:

Zľavové kódy:

FREET zľava 15% s kódom NOZKY15

PEERKO

zľava 150CZK s kódom STASTNENOZKY150 pre objednávku nad 1500CZK

zľava 250CZK s kódom STASTNENOZKY250 pre objednávku nad 2500CZK

zľava 500CZK s kódom STASTNENOZKY500 pre objednávku nad 5000CZK

Zľavy platia do 31.10.2020, platia aj pre menu EUR (na vrchu e-shopu prepnite CZK na EUR), zľava sa následne prepočíta na eurá

DOTS od BAREFU zľava 5% s kódom 2880ts5 

KOBERČEKY od bebee zľava 50% na doprave s kódom stastnenozky

VAWA zľava 5% s kódom stastnenozky5

Najčítanejšie články:

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

vivobarefoot-tracker-fg

Vivobarefoot Tracker FG

Turistcké topánky sú v barefoot svete celkom špecifická kategória, je ich celkovo na trhu málo. O to viac sa teším, že sa s vami môžem