Výška priehlavku a obvod členku

Pri výbere obuvi berieme (okrem dĺžky a šírky chodidla) do úvahy aj výšku priehlavku a obvod členku. Často počujem mamičky hovoriť, aké má ich dieťatko vysoký priehlavok a veľakrát to veru nie je pravda 🙂 Tak ako dĺžku a šírku, aj tieto rozmery vieme odmerať. 

Meranie priehlavku

Dieťa alebo dospelý stojí vzpriamene, nohy má vedľa seba. Priehlavok odmeriame krajčírskym metrom od podlahy ponad priehlavok a opäť k podlahe. Dávame pozor, aby sme neviedli meter šikmo k päte, ale aby boli konce metra kolmé na podlahu. Pozor, aby meter nestláčal priehlavok, má ho len kopírovať. Meraním zistíme dĺžku „oblúka“- tam, kde sa meter dotýka zeme. V tomto prípade má priehlavok 12,3cm.

Vysoký alebo nízky priehlavok?

To, či je priehlavok vysoký alebo nízky, môžeme zistiť pohľadom pri skúšaní topánok alebo aj orientačným výpočtom. Dĺžku nameraného oblúčika jednoducho vydelíme nameranou dĺžkou nohy. Výsledný koeficient nám približne napovie, či je priehlavok vysoký, normálny alebo nízky. Koeficienty sú výsledkom štatistiky merania vyše 300 nôh.

priehlavok dĺžka     oblúčika/dĺžka nôh

nízky     menej ako 0,7

normálny       0,71-0,80

vysoký       0,81 a viac

Príklad: Krajčírskym metrom nameriame od zeme po zem 11cm.  Dĺžka nohy v našom príklade je 16cm. 11/16 = 0,6875. Podľa tabuľky ide o nízky priehlavok. 

Obvod členku

Obvod členku zmeriame jednoducho, opäť krajčírskym metrom. Meter vedieme cez členok, pri priehlavku. Dáme pozor, aby meter nestláčal nohu, vedieme ho voľne, aby členok kopíroval.

členok má 16cm

To, či sa dajú topánočky utiahnuť dobre okolo členka môžeme ľahko overiť aj pomocou papierovej ruličky – horný rad fotiek. Najlepšie je však topánočky skúšať – spodný rad fotiek a posúdiť ako sedia  okolo členku.

členok v topánke

Na základe nameranej dĺžky a šírky chodidla (návod ako merať nájdete v tomto článku), výškay priehlavku a obvodu členku bude výber topánočiek presnejší. Najlepšie je však navštíviť predajňu s barefoot obuvou alebo využiť online či osobné poradenstvo.

Share on facebook
Share on email

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on email

Predstavujeme značky:

Zľavové kódy:

ANGLES FASHION zľava 5% s kódom ANGLESNOZKY zľava platí do 31.8.2020

DOTS od BAREFU zľava 5% s kódom 2880ts5 

KOBERČEKY od bebee zľava 50% na doprave s kódom stastnenozky

VAWA zľava 5% s kódom stastnenozky5

Najčítanejšie články:

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

beda-mauro

Beda Mauro, recenzia

šírka nôh: normálne a široké priehlavok: normálny a vysoký členky: užšie až širšie V tejto kratšej recenzii sa pozrieme na známu českú značku Beda, model Mauro. Ide

turisticke-decathlon

Turistické topánky z Decathlonu

Včera som bola testovať moje turistické topánky z Decathlonu, ktoré budem využívať na náročnejšie túry. Na menej náročné túry nosím barefoot tenisky Merrell. Na tieto

groundies-amsterdam

Groundies Amsterdam, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až vyšší členky: úzke až širšie Na webe chýbajú recenzie pánskych topánok vo väčších číslach, preto to idem aspoň