Výška priehlavku a obvod členku

obvod-clenku

zdieľanie

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on twitter

 

Pri výbere obuvi berieme (okrem dĺžky a šírky chodidla) do úvahy aj výšku priehlavku a obvod členku. Často počujem mamičky hovoriť, aké má ich dieťatko vysoký priehlavok a veľakrát to veru nie je pravda 🙂 Tak ako dĺžku a šírku, aj tieto rozmery vieme odmerať.

Meranie priehlavku

Dieťa alebo dospelý stojí vzpriamene, nohy má vedľa seba. Priehlavok odmeriame krajčírskym metrom od podlahy ponad priehlavok a opäť k podlahe. Dávame pozor, aby sme neviedli meter šikmo a aby boli jeho konce kolmé na podlahu. Meraním zistíme dĺžku „oblúka“- tam, kde sa meter dotýka zeme.

vyska-priehlavku

Vysoký alebo nízky priehlavok?

To, či je priehlavok vysoký alebo nízky, môžeme zistiť pohľadom pri skúšaní topánok alebo aj orientačným výpočtom. Dĺžku nameraného oblúčika jednoducho vydelíme nameranou dĺžkou nohy. Výsledný koeficient nám približne napovie, či je priehlavok vysoký, normálny alebo nízky. Koeficienty sú výsledkom štatistiky merania vyše 300 nôh.

                                                     priehlavok                dĺžka oblúčika/dĺžka noh

                                                              nízky                               menej ako 0,7

                                                      normálny                              0,71 – 0,85

                                                        vysoký                                 0,86 a viac

Príklad: Krajčírskym metrom nameriame od zeme po zem 11cm.  Dĺžka nohy v našom príklade je 16cm. 11/16 = 0,6875. Podľa tabuľky ide o nízky priehlavok. 

Obvod členku

Obvod členku zmeriame jednoducho, opäť krajčírskym metrom. Meter vedieme cez členok, tesne pri priehlavku.

obvod-clenku

To, či sa dajú topánočky utiahnuť dobre okolo členka môžeme ľahko overiť aj pomocou papierovej ruličky – horný rad fotiek. Najlepšie je však topánočky skúšať – spodný rad fotiek a posúdiť ako sedia  okolo členku.

členok v topánke

Na základe nameranej dĺžky a šírky chodidla (návod ako merať nájdete v tomto článku), výškay priehlavku a obvodu členku bude výber topánočiek presnejší. Najlepšie je však navštíviť predajňu s barefoot obuvou alebo využiť online či osobné poradenstvo.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

súvisiace

protetika-barefoot-novinky-2020

Protetika Barefoot – novinky jar/leto 2020

Protetika prichádza opäť s novými barefoot modelmi na jar a leto 2020. V tomto článku sú spomenuté všetky novinky – model Raven, Fergus, Ned, Valery,