Barefoot | Články | detské barefoot | Ostatné recenzie | Prvé kroky | Recenzie

Barefoot topánočky na prvé kroky

Topánky pre deti sú veľkou témou. Aké topánky obuť? Kedy obuť prvé topánky? Tieto a podobné otázky si kladie mnoho rodičov. V tomto článku sa dozviete, prečo vybrať barefoot topánočky na prvé kroky a ktoré sú vhodné. Článok vznikol v spolupráci s fyzioterapeutkou Editkou Vlkovičovou. Pôsobí spolu s kolegyňami v Trnave, v poradenskom a pohybovom centre Fyziomama. K téme prvých krokov vznikol tiež článok čomu sa vyhnúť a čo naopak podporiť v tomto dôležitom období prvých krokov.

wildling-leto

Rodičia dostávajú mnoho odporúčaní na topánky pre deti. Na jednej strane obúvať pevnú obuv alebo naopak, nechať dieťa čo najviac naboso a obuť čo najmäkšiu obuv. Kým dieťatko prejde zo štvornožkovania, cez obchádzanie okolo nábytku až k prvým krokom a osmelí sa, naberie istotu v priestore a nôžky sa „vyformujú“ do polohy chodca, môže to trvať kratšiu aj dlhšiu dobu. Nohy najmä pri prvých krokoch potrebujú deti bosý kontakt s povrchom. Na tom sa zhodnú odborníci z oboch „táborov“. Deti sa učia vnímať povrch, berú si z neho rôzne nové informácie (teplota, štruktúra…). Vďaka informáciám z povrchu vnímame polohu nášho tela, priestor. Viac o vnímaní povrchu.

Pevné či mäkké topánky pre deti?

V čom sa lekári a odborníci nezhodujú je, aké topánky deťom obuť. Nižšie je môj pohľad na túto tému, ktorý majú aj mnohí odborníci.

Klasické pevné topánky

Skoré obutie pevnejších topánok vnímanie obmedzí a dieťa nemôže reagovať na podnety. Hrubšia a pevnejšia podrážka to nedovolí. Skúste zašiť gombík s kuchynskými chňapkami na rukách. A to sú len mäkké chňapky 🙂 Klasické pevné topánky bývajú vyššie, fixujú členok, čím je obmedzený prirodzený pohyb a reakcie na nerovnosti. Tiež nerešpektujú tvar nôh. Detské nôžky nedostávajú informácie o povrchu a navyše im topánky deformujú a neprirodzene tvarujú nohy. Chôdza v takýchto topánkach pôsobí akoby sa dieťa naklonilo, rozbehlo a zastaví ho až pád. Krok je neprirodzený, robotický, pleskavý.

Barefoot topánky

Barefoot obuv poskytne nohám dostatok priestoru, rešpektuje tvar nôh. To je hlavná výhoda oproti klasickým topánkam. Obuv na prvé kroky je mäkká – zvršok aj podrážka, aby bola chôdza v nich čo najviac prirodzená. Nôžky môžu reagovať na podnety a prekážky, dochádza k lepšej kontrole pohybu. Doma je najlepšie naboso, bez obmedzenia veku. Rovný povrch v domácnosti môžete ozvláštniť stimulačnými prvkami. Chôdza naboso má okrem benefitov pre nohy aj ďalší, že je zadarmo 🙂 Často sa rieši či je vhodná barefoot obuv keď má dieťa vpadnuté členky. Valgózne členky sú do istej miery fyziologické najmä pri menších deťoch. Problémy nôh patria do rúk fyzioterapeuta, ktorý nájde príčinu problému, nastaví individuálne cvičenie a terapiu. Pri vpadnutých členkoch sa niekedy odporúča barefoot obuv s pevnejšou pätou, čo nie je prekážkou. Viac o vpadnutých členkoch.

Porovnanie klasickej papučky a barefoot topánočky s tvarom nôžky – hlavnou výhodou barefoot obuvi je práve to, že rešpektuje tvar nôh a nestláča prsty k sebe. Špička klasických papučiek na fotke sa na palcovej strane zužuje a pršteky sú utláčané. U dospelých vidieť výsledok vo vbočených palcoch – halluxoch.

Kedy kúpiť prvé topánky?

Prvé topánočky sa kupujú keď dieťa dokáže samostatne chodiť, zastaviť sa, čupnúť a pokračovať ďalej. Barefoot topánočky na prvé kroky sú extra mäkké a ohybné. Ide napríklad o capačky alebo mäkké topánočky s gumenou podrážkou. Nôžky rastú v tomto období veľmi rýchlo, preto ich treba pravidelne premeriavať. Ak sa vo výbere strácate, využite poradenstvo pri výbere vhodnej obuvi.

Capačky

Capačky sú vlastne mäkké topánočky s koženou alebo gumenou podrážkou, okolo členku býva skrytá gumička a capačky sa tak pekne prispôsobia nôžkam. Nemusíte sa obávať odolnosti či prerezania koženej podrážky. Aj pri capačkách je potrebné dbať na to, aby mali dobrý tvar (mali by ste rozoznať ľavú od pravej). Vhodné sú napríklad na užšie a stredne široké nôžky: Tomar, Hopi Hop, baBice – tie sa vyrábajú s koženou aj gumenou podrážkou, Footstep, na širšie nôžky: Liliputi (aj čižmičkové capačky), Lait et Miel.

Prvé topánočky

Prvé topánočky by mali byť čo najmäkšie – podrážkou aj zvrškom. Takých je hneď niekoľko, napríklad na užšie a stredne široké nôžky: Froddo Prewalkers, Bobux Xplorer, Old Soles Bambini, na širšie nôžky: Old Soles Pave, Beda na papučkovej podrážke…

Na záver

Barefoot nie je len o obúvaní, práve naopak, cieľom je dopriať nohám bosý kontakt s povrchom. Z neho profitujú nielen naše chodidlá, ale aj zvyšok tela. Bonusom je, že chôdza naboso je zadarmo 🙂 Samozrejme, nie všade je to možné a preto vznikol aj tento článok o prvých topánočkách. Prečítajte si tiež článok o prvých krokoch – čomu sa vyhnúť a čo naopak podporiť, ktorý vznikol tiež v spolupráci s fyzioterapeutkou Editkou z Fyziomamy.


Similar Posts