Články | Ostatné články

Ako a kde kúpiť barefoot obuv

Pred výberom vhodnej obuvi je potrebné nohy zmerať. Zistíme dĺžku a šírku nôh, tiež obvod členku a výšku priehlavku. Pripravila som pre vás praktický návod na meranie nôh a tiež návod na meranie členku a priehlavku.  Na základe obkresu alebo pohľadom na nohy zistíme, aký má noha tvar a aký je sklon prstov. Po tejto analýze vyberieme vhodné topánky.

Ako však dobre vybrať? V prvom rade nesmieme zabudnúť pripočítať k nameraným rozmerom nôh nadmerok do dĺžky a šírky. Detičkám, ktoré ešte nechodia samostatne, stačí byť doma naboso alebo v tenkých protišmykových ponožkách, ktoré neobmedzujú nôžku. Môže sa zdať, že už je ten správny čas na kúpu prvých topánočiek, ale ešte počkajte. Ak predsa chcete chrániť detské nôžky pred chladom, odporúčajú sa látkové, kožené alebo softshellové „čižmičky“. Ide v podstate o návleky, ktoré udržujú nohy v teple a zároveň ich nijako neobmedzujú.

stonz

https://nozickovo.sk/produkt/stonz-booties-fox-grey-plusfoam/

Prvé krôčky

Dieťaťu, ktoré už urobí samostatné kroky v priestore, je najlepšie byť čo najviac naboso. Nôžkam tak nič nebráni v prirodzených reakciách na povrch, lepšie držia rovnováhu, reagujú na zmeny teploty či terénu. Vnímanie povrchu naboso a prijímanie podnetov je veľmi dôležité. V prípade nepriaznivých podmienok na bosú chôdzu môžeme siahnuť po protišmykových ponožkách, capačkách alebo mäkkých topánočkách s tenkou a ohybnou gumenou podrážkou, napr. Bobux Xplorer. Capačky sa predávajú s koženou a gumenou podrážkou. Nemusíte sa báť, kožená podrážka dostatočne chráni nohu pred ostrými predmetmi a chladom. Je vhodná aj pre staršie deti, môj 2,5r. syn nosí capačky bežne na von, aj na ihrisko. Pozor však na tvar, nie každé capačky sú vhodné.

Gumená podrážka je vhodná pre skúsenejších chodcov alebo do vlhkého počasia (kožená podrážka po kontakte s vodou môže stvrdnúť alebo sa šmýkať). Capačky sa vyrábajú aj v rôznych zateplených a nepremokavých verziách.

Dieťatko by malo chodiť v capačkách či topánočkách prirodzene, neprirodzená chôdza ako robot, zvláštne dvíhanie nôh, pleskavý krok, či potkýnanie značí, že výber obuvi nebol dobrý.

https://www.capacky.sk/209-footstep

Staršie deti a dospelí

Pri výbere topánok pre staršie deti máme na výber viacero typov, na každé ročné obdobie. Opäť sa riadime rozmermi, členkom, priehlavkom a celkovým tvarom nohy. Rastom nohy sa menia aj jej proporcie. Často sa stáva, že rastú viac do dĺžky ako do šírky a teda zo širokej sa stáva normálna až užšia. Tu nájdete mnohé recenzie na detskú obuv.

Na svoje si prídu aj dospelí. Trh ponúka barefoot topánky na každú príležitosť a ročné obdobie. Môžete si vyberať z rôznych štýlov, dizajnov, farebných kombinácií, nájdete aj obuv vhodnú pre dress code. Tiež je možnosť dať si ušiť topánky na mieru. Ja nosím také sandálky už tretí rok a vyzerajú ako nové 🙂 Tu nájdete mnohé recenzie na obuv pre dospelých.

Kde kupovať barefoot obuv, ako vybrať vhodnú veľkosť?

Barefoot obuv môžete kúpiť buď bazárovú alebo čisto novú. Nemusíte sa báť nosenej barefoot obuvi. Tým, že je podrážka mäkká, tenká a flexibilná, sa nevychodí tak ako pri bežnej obuvi, pretože sa prispôsobuje chôdzi. Výhodou topánok z druhej ruky je, že sú lacnejšie a podrážka je ešte mäkšia ako pri nových. Niektoré predávané topánočky sú len skúšané alebo nosené mesiac, pretože nôžka opäť podrástla a kúpili väčšie.

Samozrejme vždy kontrolujeme, či nie je podrážka zospodu výrazne schodená a či topánočky stoja na podložke rovno. Bežné opotrebenia, drobné škrabance nie sú závadou. Nosené topánky sú vhodné napr. do škôlky alebo na ihrisko, kde sa nemusíte strachovať, čo s nimi vaše dieťa urobí 🙂 Čo sa týka hygienického hľadiska, pôvodnú stielku môžeme nahradiť novými tenkými a celé topánočky vydezinfikovať sprejom, prípadne plátené oprať v práčke na nízkych otáčkach, na krátky program.

Nové topánočky zakúpite v kamených predajniach s barefoot obuvou alebo cez internet. Čo sa týka nákupu cez internet, e-shopy majú väčšinou uvedené vnútorné rozmery topánočiek. Ak si nie ste výberom istí, môžete ich kontaktovať a poradia pri výbere. Rady ako vybrať vhodnú obuv nájdete aj na sociálnych sieťach.  Môžete využiť služby poradenstva alebo rôznych eventov vo vašom meste, kde pomerajú nôžky a poradia pri výbere správnych topánočiek.

Barefoot obuv je drahá

Možno vás hneď odradí vyššia cena topánok, najmä ak máte viac detí. Je pravda, že na začiatok potrebujete vyššiu investíciu, ale ak budú topánočky malé, môžete ich predať a celkovo vás topánky budú stáť toľko, čo obyčajné. A najmä nebudete mať problém so skladovaním malých topánočiek, ktoré neviete predať ani pod cenu. Z predaja zase zafinancujete ďalšie topánky. Nebojte sa zapojiť celú rodinu, namiesto drobností a skladkostí, môžu prispieť deťom na topánky 🙂 Poobzerajte sa po svojom okolí, kde sa konajú burzy barefoot obuvi 🙂

Dá sa kombinovať barefoot s bežnou obuvou?

Striedavé nosenie barefoot a klasickej obuvi vhodné nie je. Cieľom barefoot obuvi je, aby nôžky mohli slobodne pracovať, nemá význam ich obmedzovať. Na trhu je celkom slušný výber topánok, čiže na každý účel si viete vybrať barefoot. Samozrejme kopačky, korčule, lezečky nenahradíte BF obuvou 🙂 Niekedy sa kupujú obyčajné topánky len na ihrisko, odrážadlo a podobné devastačné účely. Treba sa však zamyslieť koľko času trávi dieťa danou aktivitou. Predsa na ihrisku trávi dosť času a detská nôžka potrebuje pracovať, má veľký počet stimulov. Tam je práve vhodné obuť barefoot alebo byť naboso. Ak sa o topánky bojíte, siahnite po lacnejších z druhej ruky alebo po topánkach s gumenou vyvýšenou podrážkou na špičke. Na odrážadlo sa dajú zakúpiť aj chrániče na topánky.

Verím, že vám tento článok pomohol zorientovať sa v barefoot obuvi, ak máte otázky neváhajte ma kontaktovať 🙂


Similar Posts