Výška priehlavku a obvod členku

Pri výbere obuvi berieme (okrem dĺžky a šírky chodidla) do úvahy aj výšku priehlavku a obvod členku. Často počujem mamičky hovoriť, aké má ich dieťatko vysoký priehlavok a veľakrát to veru nie je pravda 🙂 Tak ako dĺžku a šírku, aj tieto rozmery vieme odmerať.

Meranie priehlavku

Dieťa alebo dospelý stojí vzpriamene, nohy má vedľa seba. Priehlavok odmeriame krajčírskym metrom od podlahy ponad priehlavok a opäť k podlahe. Dávame pozor, aby sme neviedli meter šikmo a aby boli jeho konce kolmé na podlahu. Pozor, aby meter nestláčal priehlavok, má ho len kopírovať. Meraním zistíme dĺžku „oblúka“- tam, kde sa meter dotýka zeme. V tomto prípade má priehlavok 12,3cm.

Vysoký alebo nízky priehlavok?

To, či je priehlavok vysoký alebo nízky, môžeme zistiť pohľadom pri skúšaní topánok alebo aj orientačným výpočtom. Dĺžku nameraného oblúčika jednoducho vydelíme nameranou dĺžkou nohy. Výsledný koeficient nám približne napovie, či je priehlavok vysoký, normálny alebo nízky. Koeficienty sú výsledkom štatistiky merania vyše 300 nôh.

Príklad: Krajčírskym metrom nameriame od zeme po zem 11cm.  Dĺžka nohy v našom príklade je 16cm. 11/16 = 0,6875. Podľa tabuľky ide o nízky priehlavok. 

Obvod členku

Obvod členku zmeriame jednoducho, opäť krajčírskym metrom. Meter vedieme cez členok, pri priehlavku. Dáme pozor, aby meter nestláčal noičku, vedieme ho voľne, aby členok kopíroval.

členok má 16cm

To, či sa dajú topánočky utiahnuť dobre okolo členka môžeme ľahko overiť aj pomocou papierovej ruličky – horný rad fotiek. Najlepšie je však topánočky skúšať – spodný rad fotiek a posúdiť ako sedia  okolo členku.

členok v topánke

Na základe nameranej dĺžky a šírky chodidla (návod ako merať nájdete v tomto článku), výškay priehlavku a obvodu členku bude výber topánočiek presnejší. Najlepšie je však navštíviť predajňu s barefoot obuvou alebo využiť online či osobné poradenstvo.

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

chodza-naboso

Nohy a vnímanie povrchu

Nohy sú jediným spojením tela a povrchu a predsa sa im venuje málo pozornosti. Naše nohy sú prepojené s vyššími časťami tela, preto pri akýchkoľvek

Protetika Berg, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až normálny (veľ.23) členky: užšie až normálne (veľ.23) Medzi novinkami na jar-leto 2020 od Protetiky, sa objavil

Bobux Play Knit, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až vyšší členky: normálne až širšie Štýlové topánky Bobux sú obľúbenou voľbou pre užšie až normálne široké