Barefoot | barefoot dospelí | detské barefoot | Ostatné recenzie

Altra Provision 6, bežecké tenisky na cestu, recenzia

  • šírka nôh: normálne široké a širšie
  • priehlavok: nízky až vyšší
  • členky: užšie až širšie

Bežecké tenisky Altra Provision 6 sú určené na beh po ceste. Majú anatomický tvar špičky, nulový drop, hrubšiu podrážku a majú pronačnú podporu. Tento model nie je 100% barefoot kvôli hrúbke podrážky s tlmením, ktorú práve mnohí na šport vyhľadávajú.

Značku Altra nájdete v predaji na top4running.sk a s kódom stastnenozky získate 5% zľavu. Recenzia sa týka veľkosti 39, nižšie v recenzii sú k veľkostiam bližšie informácie.

Prevedenie

Tento model je navrhnutý tak, aby boli chodidlá počas behu dobre fixované. Zvršok je z priedušnej sieťoviny. Tento model v zelenom prevedení sa značke Altra veľmi vydaril, tenisky sú štýlové, ale najmä pohodlné. Pozrite si aj video.

Vyberateľné stielky sú hladké, čo je oproti modelu Provision 5 zmena.

Tenisky sa viažu šnúrkami, ktoré sú prevlečené cez 6 radov očiek, plus majú v hornej časti ešte jeden rad.

Tento model je určený na cestu, má pronačnú podporu. Pronácia sa vyznačuje nahnutím chodidla do vnútornej strany pri došľape. Pronačná podpora slúži na elimináciu dopadov, ktoré by mohli mať negatívny vplyv.

došľap-pronácia-supinácia
zdroj: https://www.runningpro.sk/sub/runningpro.sk/images/pronated-supinated-diagramoffeet.jpg

Pronačná podpora sa nachádza pod stielkami. Dotiahnutím šnúrok podpora priľne k chodidlu. Podpora sa uťahuje na dvoch miestach, čím sa dosiahne priľnavosť k chodidlu. Počas behu nie je podporu neprirodzene cítiť.

Vnútorná časť päty je polstrovaná tak, aby bolo chodidlo fixované. Celá zadná časť je špeciálne tvarovaná a po obvode otvoru je mäkký materiál, tento model je vhodný aj na úzke členky. V pätovej časti sa nachádza aj reflexný prvok.

Podrážka

Podrážka má nulový drop – je rovnako hrubá pod pätou aj špičkou, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi.  Podrážka je po obvode mierne vytiahnutá vyššie. Na vnútornej strane sa nachádza GuideRail™ – podporná vodiaca „línia“, ktorá prináša podporu neutrálneho postavenia chodidla, keď je to potrebné. Počas behu túto podporu nie je neprirodzene cítiť. Tlmenie a odozvu zabezpečuje medzipodrážka Altra EGO™. Tvar špičky je vhodný pre nohy s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohy s mierne dlhším druhým prstom.

Ako Altra Provision 6 sedia?

Na nohy 24×9,5cm mi sedí veľkosť 39. V tejto veľkosti mi sedia aj ostatné Altra modely. Vnútorná dĺžka je cca 25,3cm. Pri bežeckých topánkach počítajte s väčším nadmerkom ako pri barefoot obuvi na bežné nosenie. Je to samozrejme individuálne, ak máte možnosť, skúste aj dve veľkosti pre porovnanie. Vnútorná šírka závisí priamo od obvodu prstových kĺbov, zvršok je dosť prispôsobivý.

Altra Provision 6 sedia na normálne a širšie nohy, na nízky až vyšší priehlavok. Sedia aj na úzke členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Mám veľkosť 39 a rozmery nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Altry je možné pekne regulovať a prispôsobiť. Tento model je polstrovaný, pocitovo mi tenisky sedia veľmi dobre. Možno o kúsok lepšie ako model Provision 5. Odporúčam sa zamerať aj na pocity, pretože v teniskách by mal byť beh čo najviac prirodzený, bezstarostný.

Tento model je konštruovaný tak, aby zabezpečil fixáciu chodidiel a naozaj, vďaka šnurovaniu, polstrovaniu a pronačnej podpore tenisky obopnú chodidlá. Zároveň sú ľahké a vo vnútri príjemne polstrované.

Ak hľadáte tenisky s anatomickým tvarom špičky, nulovým dropom, ale zároveň s hrubšou podrážkou, značka Altra môže byť tá pravá pre vás 🙂


Similar Posts