Ako vybrať obuv | Články | Meranie nôh a obuvi | Návody na meranie | Prvé kroky

Čo je nadmerok? Aký nadmerok zvoliť?

Nadmerok predstavuje voľný priestor, ktorý je medzi nohou a vnútrom topánky. Prečo je potrebný? Naše chodidlá sa počas chôdze posúvajú dopredu, prsty sa rozťahujú do strán. Je to prirodzená funkcia našich nôh. Nadmerok potrebujeme, aby nohy mali priestor na prácu.

Rozlišujeme nadmerok do dĺžky a do šírky. Pripočíta k nameranej dĺžke a šírke nohy , ktoré zistíte obkreslením nôh a podľa výsledných rozmerov vyberáme obuv s vyhovujúcimi vnútornými rozmermi.

príklad ako to vyzerať nemá

wildling-leto

Nadmerok do dĺžky

Všeobecne sa odporúča 0,8 – 1,2cm. Je to kvôli tomu, že pár milimetrov potrebujeme na posun nohy dopredu a ďalší priestor je pre rast nôh (aby sme nemuseli hneď kupovať väčšie topánočky ak nohy vyrastú). Ak nohy meriate obkreslením, ceruzka môže pridať pár milimetrov a preto postačí nadmerok 0,8-1cm, reálne je to kúsok viac. Pri detských papučkách, otvorených sandálkach a gumákoch postačuje 0,7-0,9cm.

Ani chodcom začiatočníkom nedávame priveľký nadmerok, aby im neprekážal pri objavovaní sveta 🙂 Malé deti krčia pršteky kvôli stabilite a priestor 1,2cm do dĺžky môže byť príliš veľa. Deťom s dĺžkou nohy do 15cm odporúčam nadmerok max. 1cm. Treba tiež sledovať, či topánky sedia dobre okolo členku a cez priehlavok. Stretla som sa s detičkami, ktoré neznesú priestor do dĺžky väčší ako 0,8cm, preto zdôrazňujem, že vyššie uvedené čísla sú odporúčané. Topánočky je vždy najlepšie skúšať a pozorovať chôdzu 🙂 Obuv meníme, ak sa nadmerok blíži k hraničnému 0,5-0,6cm.

Dospelí znesú aj menší nadmerok, keďže im noha už nerastie, ale stále musí mať noha priestor na pohyb. Je to teda individuálne, každému vyhovuje niečo iné.

Nadmerok do šírky

Je potrebný na aktívnu prácu nôžky a aby sa prsty mohli roztiahnuť, napr. ak dieťa stojí na špičkách. Mal by byť aspoň 0,2cm. Znovu platí pravidlo, ak obuv sedí dobre okolo členku a na priehlavku, dieťa znesie aj väčší priestor do šírky. To však neplatí pri sandálach, tam jdo šírky posatačí max. 0,2cm.

Príliš veľký nadmerok môže niekedy spôsobovať, že deti zakopávajú, vtáčajú špičky dovnútra, chodia neprirodzene.

Zhrnutie:

Nadmerok do dĺžky:

  • chodci začiatočníci: 0,8-1cm
  • väčšie deti (nohy nad 15cm): 0,8-1,2cm
  • dospelí: min. 0,6cm
  • gumáky, sandále, papučky: 0,8-1cm
  • topánky sú malé pri nadmerku 0,5-0,6cm

Nadmerok do šírky:

  • gumáky, sandále, papučky: max. 0,2cm
  • ostatné topánky: min. 0,2cm

.

To bola teória a teraz konkrétne príklady:

  1. nohy 13x6cm – hľadáme topánky s vnútornou dĺžkou (VD) 13,8-14cm a vnútornou šírkou (VS) okolo 6,2cm.
  2. nohy 16×6,5cm – hľadáme topánky s vnútornou dĺžkou (VD) 16,8-17,2cm a vnútornou šírkou (VS) aspoň 6,7cm.
  3. nohy 16×6,5cm – hľadáme gumáky/papučky/sandále s vnútornou dĺžkou (VD) 16,8-17cm a vnútornou šírkou (VS) 6,6-6,7cm.

.

Na základe zistených rozmerov nôh si môžete zakúpiť barefoot obuv aj cez internet. Do úvahy je potrebné brať aj tvar nôh, výšku priehlavku a obvod členku. Viacero e-shopov má uvedené rozmery topánok, často sa však stáva, že sa líšia. Môžete tiež využiť poradenstvo.


Similar Posts