Ako vybrať obuv | Barefoot | Články | Ostatné články

Tvar nôh – výber obuvi podľa tvaru nôh

Pri výbere vhodnej obuvi sa zohľadňujú rozmery nôh, obvod členku, výška priehlavku a tiež tvar nôh. K nameraným rozmerom nôh je potrebné prirátať aj nadmerok, aby mala noha priestor na prácu. Tvar nôh spolu s rozmermi nôh sú základné informácie, ktoré nám napovedia, akým smerom sa uberať pri výbere obuvi. Čo to v praxi znamená, sa dozviete v tomto článku.

feelgrounds

Aký tvar môžu mať nohy?

Tvar nôh sa týka prstov aj celkových proporcií chodidla. Pre väčšiu prehľadnosť rozdelím chodidlo na 3 segmenty – pätu, oblasť prstových kĺbov a prsty. 

Tvar nohy viete jednoducho posúdiť na základe obkresu, kde si všímate pomer šírky päty a šírky prstových kĺbov.  Z obkresu viete zistiť aj presnú šírku v milimetroch, pre posúdenie tvaru však stačí vizuálne zhodnotenie obkresu nohy.

Päta a oblasť prstových kĺbov (PK)

Päta môže byť úzka, normálna a širšia. Väčšinou aj typ členku korešponduje s typom päty, čiže nohy s úzkymi pätami majú aj úzke členky a podobne. Samozrejme, nájdu sa výnimky a rôzne kombinácie.

Oblasť prstových kĺbov (PK) môže byť tiež úzka, normálna a široká. Cieľom je posúdiť pomer šírky päty a šírky prstových kĺbov a na základe tvaru zvoliť obuv so zodpovedajúcim tvarom. Môžu vzniknúť tieto kombinácie:

  • úzka päta + normálne široké až široké PK – tento typ sa nazýva aj plutvička, smerom dopredu sa rozširuje mierne alebo výrazne – tvarovo sedia napr. Vivobarefoot Bootie (normálne PK) Jonap, Fare Bare (široké PK)
  • normálna + užšie až normálne PK – noha má skôr rovný tvar – tvarovo sedia napr. Filii (úzke PK), Protetika Levis (normálne PK)
  • normálna a širšia päta + normálne až široké PK – ide o mierne plutvičky, noha sa smerom dopredu trochu rozširuje – tvarovo sedia napr. Beda, Bosé Pegres, Camper First Walker

Tvar prstov

Tvar prstov je potrebné zohľadniť tiež. Či je najdlhší palec alebo druhý prst a tiež aký sklon majú prsty od palca k malíčku. Pravdepodobne ste už počuli pojem dominantný palec. V skratke to znamená, že palec je najdlhší. Niekto má palec dlhší od druhého prstu len o kúsok, niekto viac. Sklon prstov môže byť:

1. výrazný sklon – smerom od palce k malíčku má línia výrazne klesavý charakter, tzv. strieška, vhodné sú napr. Kiuu, D.D.step 063

2. normálny – smerom k malíčku má línia klesavý charakter, vhodné sú napr. Baby Bare

3. mierny –  prsty sú akoby dorovna, klesajú mierne, vhodné sú napr. Beda

be-lenka-jar-2023

Tvar obuvi

Tvar špičky obuvi je možné posúdiť zvonku na základe tvaru podrážky, avšak nie všetky topánky majú vnútri rovnaký tvar ako má podrážka zvonku. Pre zistenie reálneho tvaru sa zvyknem pozrieť dnu to topánky alebo si pomáham plastelínovým testom, niekedy obuv rozrežem 🙂

Či tvar topánky sedí s tvarom nohy môžete približne zistiť aj tak, že obkres vystrihnete a položíte na podrážku. Niekto zvykne aj postaviť dieťa na stielku (pozor, nie je to vhodný spôsob overovania zvolenej veľkosti – stielky majú často iný rozmer ako vnútro). Tu však chcem povedať jedno ALE. Veľmi často majú deti uložené nohy v topánkach inak ako si to my predstavujeme. Ako to myslím? Častým javom je, že palec nie je tam kde by mal byť, ale celá noha je posunutá kúsok do stredu.

Na fotke  sú stielky z Jonap, ktoré sú často neprávom v barefootových kruhoch považované za nevhodné pre dominantné-najdlhšie palce, pretože sa na strane palca zaobľujú skoro. Ako vhodnejšie sa odporúčajú Fare Bare, ktoré sú na strane palca rovnejšie. Na fotkách vidíte, že palček nie je na kraji stielky a nie je teda ani utláčaný.

jonap-stielky
jonap-stielky

Ak túto nohu obujeme do Fare Bare, vedľa palca bude mať príliš veľký nadmerok a nevyužitý priestor, o ktorý sa môže potkýnať. Ak sa s týmto javom stretnem na poradenstvách a dieťa si vyskúša Jonapy, vedľa palčeka už nemá zbytočný nadmerok a sedia ako uliate. Ako dané topánky sedia je potrebné posudzovať individuálne, každé dieťa má iné nohy.

Zhrnutie

Vhodnú obuv vyberáme na základe rozmerov nôh, ku ktorým pripočítame nadmerok a následne hľadáme obuv s požadovanými vnútornými rozmermi. Okrem rozmerov je potrebné zohľadniť aj tvar nôh a sklon prstov. Ako a kde kúpiť barefoot obuv je bližšie popísané v tomto článku. V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať 🙂


Similar Posts