Články | Ostatné články

Ako sú nohy deformované v klasickej obuvi?

 

Záleží na tom v akej obuvi chodíme? Má barefoot obuv prínos pre naše zdravie? Ako vyzerajú nohy v klasickej obuvi? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Čím ďalej tým viac sa dostáva do povedomia chôdza naboso a barefoot obuv. Stále sa však objavujú názory, že ide iba o módny trend, že chôdza naboso a barefoot obuv škodí. Samozrejme, v prípade dospelých, je lepšie prejsť z klasickej obuvi na barefoot obuv postupne, aby sme nohy nepreťažili.

Podstatou filozofie barefoot však nie sú topánky, ale samotná chôdza naboso. Obuv plní teda len ochrannú funkciu v prípadoch, kedy nie je možné alebo vhodné chodiť naboso. Hoci sa barefoot obuv často kritizuje, nemôžeme poprieť fakt, že oproti klasickej obuvi, v barefoot topánkach majú naše nohy priestor a slobodu, všetky svaly sú plne aktívne a posilňujú sa. To vedie k zlepšeniu stavov deformít, odstráneniu bolestí a zlepšeniu nášho zdravia.

Na tejto fotke vidno zlepšenie v postavení palcov po troch rokoch nosenia barefoot obuvi.

rozdiel-po-troch-rokoch

Či už teda ste alebo nie ste priaznivcom barefoot obuvi, pozrite sa, ako sú utláčané nohy v klasických topánkach.

bosa noha vs. uzke teniskynoha vs. sandale noha vs. lodicky  bosa noha vs. lodickybosa noha vs. uzke lodicky

bosa noha vs. uzke topanky noha vs. obuv

Utláčanie nôh vedie k bolestiam, plochým nohám, halluxom a iným deformitám. Nosením klasickej obuvi s úzkou špičkou sa tieto stavy ešte zhoršujú. Riešením je cvičenie, stimulácia nôh prostredníctvom chôdze naboso a nosenie barefoot obuvi. 


Similar Posts