| | |

Chôdza – základný pohyb a návrat k prirodzenej chôdzi

Chôdza je prirodzený pohyb, ktorý využívame každý deň. Dôsledky nesprávnej chôdze sa naboso alebo v barefoot obuvi prejavia veľmi rýchlo. Najčastejšie trpia päty a ľudia pociťujú bolesti. Preto sa odporúča začať s chôdzou a až neskôr si kúpiť prvé barefoot topánky. Alebo súbežne, no radšej na začiatok opatrne, pomaly. Verím, že v tomto článku nájdete odpovede na mnohé otázky 🙂 Článok je informatívny, nenahrádza návštevu odborníkov, ktorí pristupujú k pacientom individuálne a určujú ďalší postup na mieru.

spravna-chodza

Ak chodíme nesprávne, v praxi to vyzerá tak, že hlava ide prvá, kráčame nahnutí dopredu, robíme dlhé kroky a dopadáme  tvrdo na pätu. Je to spôsobené najmä nosením topánok s podpätkom a s mäkkými vyvýšenými penovými podrážkami, ktoré zdanlivo tlmia dopad a nútia nás chôdzu zľahčovať, čo vedie k nesprávnemu postoju a chôdzi. Takýto štýl chôdze nie je škodlivý len pre pätu, ktorá absorbuje celý náraz, ale otrasy sa šíria celým telom.

Ako vyzerá správna a prirodzená chôdza?

Krok začína došľapom na pätu. Nie ostro, ale na plochu päty, jemne. Mne pomohlo uvedomiť si, že jemne prenášam váhu z jednej nohy na druhú, robím krátke kroky. 

Pri chôdzi sme vzpriamení, chodidlá sú vytočené tak, aby nám prsty nesmerovali od seba ale ani dovnútra. Os chodidla (prstový kĺb druhého prsta) by mal smerovať rovno. Jemne pokrčíme kolená, aby sme sa mohli vzpriamiť, dvihnúť hlavu a celú chôdzu tak odľahčiť. Vykročíme nohou a položíme ako prvú pätu (pozor, položíme, nie dupneme celou váhou). Váha tela stále spočíva na zadnej nohe. Zatiaľ noha, ktorá je vpredu ešte len testuje, či je povrch pre ňu prijateľný a bezpečný. Ak áno, prenesieme na ňu váhu.  Dbáme na to, aby nešla vpred najprv hlava, ale celý trup. Krok pokračuje prenášaním váhy po vonkajšej časti chodidla k strane malíčka. Je vhodné zdôrazniť, aká je dôležitá dostatočná šírka a dĺžka topánky v tejto fáze kroku. Krok ukončíme tým, že sa odrazíme od povrchu prstami. Ako posledný sa z podložky odvinie palec. Týmto spôsobom absorbuje váhu tela stred nohy a špička, aktívne sa zapája celá noha.

Hoci sa niekde môžete dočítať, že pri chôdzi sa došľapuje na špičku, takýto štýl chôdze nie je fyziologický. Došľap na špičku/stred chodidla sa využíva napríklad pri behu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kde trénovať chôdzu?

Chôdza sa výborne trénuje naboso. Zvoľte si povrch, ktorý je bezpečný, napríklad hlinenú cestičku. V tráve na vás môžu čakať prekvapenia 🙂 Doprajte si čas, počúvajte svoje telo. Môžete si kúpiť aj barefoot topánky, ale v nich sa chôdza učí ťažšie ako naboso.


Similar Posts