Ako vybrať obuv | Články | Ostatné články | Prvé kroky

Čo je barefoot? Aké kritériá má barefoot obuv?

Barefoot. Čo to znamená a aké kritériá má barefoot obuv? Ide o často používaný výraz, najmä v poslednej dobe. Barefoot (čítaj berfút) pochádza z angličtiny a znamená naboso. Mohlo by sa zdať, že ide o nový trend, no opak je pravdou. Ľudia kedysi chodili bosí a považovali to za niečo úplne prirodzené.

Keďže dnes sú topánky súčasťou nášho života a nie všade je možné chodiť naboso, vyrába sa barefoot obuv. Cieľom je napodobniť chôdzu naboso, poskytnúť chodidlu dostatok priestoru na pohyb a tiež zachovať kontakt s povrchom a nohu tak stimulovať.

Prečo ísť cestou barefoot obúvania?

Určite ste si všimli, že deti (hlavne tie najmenšie) sa radi vyzúvajú a behajú bosé. Nožičky tak majú slobodu a môžu pracovať. Skúste pozorovať, čo všetko nôžky dokážu 🙂 Prsty sa sťahujú a rozťahujú, pomáhajú udržať stabilitu, palec je dôležitý pri odvíjaní nohy od povrchu počas chôdze. Pružná priečna aj pozdĺžna klenba nám pomáha správne reagovať na nerovný terén, zároveň nohu chráni pred silným tlakom. Ak topánky prirodzený tvar nohy nerešpektujú, dochádza k utláčaniu prstov a vbočeným palcom, zníženej aktivite svalov, poklese klenby a nohy neplnia svoju funkciu. Aby nohy fungovali prirodzene a váha sa prenášala pri chôdzi správne, nesmú byť obmedzované. Tieto fakty berie do úvahy barefoot obuv, ktorá nohu chráni, ale zároveň poskytuje nohe dostatočný priestor a slobodu.

Kritériá barefoot obuvi

  • Dostatočná šírka a dobrý tvar špičky, aby sa mohli prsty rozprestrieť a voľne pohybovať ako pri chôdzi naboso. Špička sa nesmie zužovať na strane palca, ale kopíruje prirodzený tvar chodidla v stoji. Na fotke je porovnanie barefoot obuvi a papučiek RAK s nevhodným tvarom špičky.
  • Tenká a ohybná podrážka, aby noha bola v neustálom kontakte s povrchom a mohli svaly chodidla na daný povrch reagovať. Podrážka musí byť ohybná priečne aj pozdĺžne, aby sa ju dalo „žmýkať“.
  • Nulový sklon (zero drop), resp. rozdiel medzi hrúbkou podrážky pod pätou a špičkou, aby bol zachovaný prirodzený postoj a chodidlo mohlo správne pracovať. Ak je podrážka hrubá a vyvýšená pod pätou, dochádza k zmenám stereotypu chôdze, nahnete sa dopredu a našľapujete tvrdo na pätu (keď si pri chôdzi zapcháte uši, budete počuť dupot) a tieto otrasy sa v tele prenášajú ďalej.
  • Obuv je bez spevnenej päty (opätku), aby nedochádzalo k umelej podpore päty a nebránilo sa prirodzenému pohybu. Je dôležité, aby päta bola chránená a neposúvala sa v topánke do strán, ale treba sa vyhnúť tvrdým spevneným pätám.
  • Barefoot obuv je ľahká, aby nedochádzalo k neprimeranému zaťažovaniu a negatívnym vplyvom na chôdzu.

Poďme si to spolu zhrnúť. Barefoot obuv kopíruje prirodzený tvar chodidla, umožňuje kontakt s povrchom, po ktorom kráčame. Svaly sa posilňujú, nohy sú tak dostatočne stimulované a zdravé 🙂 Pozrite si tiež Ako vybrať barefoot obuv, Ako prejsť na barefoot obuv.


Similar Posts