Barefoot | barefoot dospelí | Recenzie

Zaqq Expeq, recenzia

  • šírka nôh: užšie až normálne široké
  • priehlavok: nižší až normálny
  • členky: úzke až širšie

Značka Zaqq má v ponuke viacero modelov. Jedným z nich je aj model Zaqq Expeq, ktorý má strednú výšku, je vhodný na bežné nosenie aj turistiku. Práve na túry sú tieto topánky veľmi obľúbené. Pozrite si aj prehľad turistických barefoot topánok. Na testovanie som dostala veľkosť 39 vo farbe Brown. Testovať som ich mohla vďaka spolupráci s Botatex. Zaqq nájdete v e-shope topanky-detske.sk aj v ďalších prevedeniach.

be-lenka-jar-2023

Prevedenie

Zvršok je z voskovanej Nappa kože, ktorá je nepremokavá. Na koži môžu v miestach záhybov vznikať svetlejšie miesta, pri tomto type kože je to normálny jav. Hnedá farba je univerzálna, ľahko sa kombinuje. Tento model má tiež nepremokavú, vetru odolnú a zároveň priedušnú membránu. Zvršok je prepracovaný s podrážkou prešitý, pozrite si aj video.

Vnútro je mäkké a príjemné. Zaqq majú tiež vyberateľné stielky. S merino ponožkami alebo teplejšími stielkami si ich viem predstaviť aj ako zimné topánky. Viažu sa na šnúrky prevlečené cez 5 radov očiek a v hornej časti si ich môžete dotiahnuť a zafixovať cez dva rady háčikov.

Jazyk je klinový – prišitý k bočným dielom. Po obvode sú topánky polstrované. Päta je spevnená – nie však tvrdým opätkom, ale tak akurát, nosenie je príjemné.

Podrážka

Podrážka má vzorku, je protišmyková. Po celom obvode je vyvýšená a so zvrškom je prešitá. Drop je nulový, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. Ohybnosť podrážky je výborná, je zachytená vo videu. Tvar špičky sedí nohám s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohám s mierne dlhším druhým prstom. 

Ako Zaqq Expeq sedia?

Vnútorné rozmery veľkosti 39  247x95mm, pričom šírka závisí od obvodu prstových kĺbov. Bez stielky majú 249mm. Zaqq Expeq sedia na užšie až normálne široké nohy, na nižší až normálny priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Rozmerovo to nie je pre mňa úplne ono, pár milimetrov na šírku by sa mi ešte zišlo, typovo pre moje nohy nie sú určené. Zaqq som testovala počas bežného nosenia a tiež aj v teréne. Potvrdilo sa, že sú to veľmi univerzálne topánky, vhodné aj ako zimné s merino stielkami alebo merino ponožkami. Vnútro Zaqq je veľmi mäkké a príjemné, stielka so žliabkom pekne fixuje pätu, čo sa v teréne hodí.

Veľmi som ocenila aj pätu, ktorá je spevnená, ale nie je tam všitý tvrdý opätok, ktorý by sa nepríjemne zarezával. Takisto v pätovej časti nie je prešitie, ktoré by otláčalo, je až vyššie, kde to už neprekáža. Polstrovanie po obvode je príjemné, prispôsobí sa pohybu nôh. Podrážka so vzorkou je pekne ohybná a oceňujem aj prešitie so zvrškom, ktoré zvyšuje odolnosť topánok.

Zhrnutie

Zaqq Expeq sú univerzálne topánky, na bežné nosenie aj turistiku, kľudne aj ako zimné. Hodia sa k rifliam aj k športovému oblečeniu. So štucňami si ich viem predstaviť aj v zime k šatám 🙂 Podrážka so vzorkou je vhodná do terénu, celé vnútro je mäkké a pohodlné.


Similar Posts