Ortopedické vložky-áno, či nie?

Na poradenstvách často riešim s rodičmi tému ortopedická obuv a vložky. Tie vo veľkom odporúčajú a predpisujú ortopédi na vpadnuté členky či ploché nohy. Sú teda ortopedické vložky prospešné alebo nie?

Na úvod vám chcem na zamyslenie ponúknuť príklad z knihy Zdravé nohy pro vaše dítě. Predstavte si vyvrtnutý členok, ktorý sa v rámci liečby zafixuje elastickým obväzom. Hoci mechanicky poskytuje obväz zranenému členku len malú podporu, pomáha v tom, že prebúdza nervy v nohe. Mozog dostáva informácie o zranení, noha sa prirodzene „šetrí“ a regeneruje. Podstata liečby je teda zmena vnímania a vznik prepojenia mozog – noha – podložie.Povrch vnímame receptormi, ktoré sú na spodnej časti našich chodidiel. Vo vnímaní nôh a povrchu nám však bránia príliš hrubé a tvrdé podrážky a vyvýšené odpružené päty najmä na športovej obuvi. Snaha o dokonalé tlmenie nárazov pomocou hrubých podrážok a vyvýšenej päty spôsobuje mnoho problémov. Čím je podrážka hrubšia a pruží, tým viac kladieme nohy tvrdšie na zem. Hrubé podrážky, vyvýšenie päty, ortopedické vložky blokujú schopnosť receptorov vnímať povrch a dať nám správnu informáciu o povrchu. Telo sa prirodzene snaží cítiť povrch, avšak kvôli zníženej schopnosti vnímať povrch meníme svoje vnímanie a tiež silu, ktorou naše nohy dopadajú na zem. Nedokážeme prirodzene regulovať štýl chôdze, dopad ani dĺžku kroku. Vložky v obuvi a zvýšené podrážky pod pätou vyvolávajú zvýšenie dopadových síl.

vyvysena-pata

Bežne predpisované ortopedické vložky nie sú vhodné. Okrem zvyšovania dopadových síl nekopírujú tvar nôh, sú tvrdé, preto nedôjde k aktivácii nôh a zmene vnímania. Počas dlhodobého nosenia vložiek sa nekontrolujú zmeny chodidiel, pri ktorých by bola potrebná úprava súčasnych vložiek. Aké dostanete na začiatku, také nosíte aj pol roka.

orto-vlozky

Medzi nevhodné patria tiež rádovo vyrábané stielky s vankúšikmi na podporu klenby, ktoré nájdete v bežnej obuvi.  Detské nohy sú odlišné, preto tieto stielky nemôžu dobre sedieť viacerým deťom. Malé deti majú v oblasti klenby tuk, ktorý chráni nohu, klenba sa vyvíja až neskôr. Tieto vankúšiky teda nemajú pre vývin klenby význam, iba zbytočne nohe prekážajú.

stielky-vankusik stielky-vankusik-klenba

V opodstatnených prípadoch, ak sú vložky potrebné, sú riešením inteligentné vložky, ktoré sú mäkké, vyrábajú sa na základe scanovania presne na mieru (rešpektujú tvar a rozmery nôh) a stimulujú nervy počas chôdze v obuvi. Účinok korekcie pomocou týchto vložiek musí byť hneď viditeľný. Ak dieťa chodí naďalej nezmeneným spôsobom alebo s rovnako pociťovanou bolesťou, vložky nie sú vhodne zvolené a teda nemajú ani zmysel.

Nervová sústava potrebuje podnety a stimuláciu, tiež potrebuje vnímať štruktúru povrchov, teplotu, intenzitu nárazu nôh o podklad, aby sme mohli vyhodnotiť bezpečnosť povrchu, po ktorom chceme kráčať. Všimnite si, inak kráčame po asfalte, inak po mäkkej tráve. Veľmi dôležité je podporiť vnímanie nôh aj mimo obuvi, najlepšie chôdzou naboso po nestabilných povrchoch, po tráve, piesku, vo vode… Stimulovať nohy je možné aj v domácom prostredí vďaka rôznym pomôckam.

barefoot-piesok

Zachovaním poradia 1. chôdza naboso po rôznych povrchoch 2. výber vhodnej barefoot obuvi 3. používanie vložiek (ak je to naozaj nutné), poskytnete svojím nohám to najlepšie.

Pamätajte, vložky poskytujú len pasívnu podporu, nenahradia aktívne cvičenie a chôdzu naboso.

Share on facebook
Share on email

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on email

Predstavujeme značky:

Zľavové kódy:

FREET zľava 15% s kódom NOZKY15

PEERKO

zľava 150CZK s kódom STASTNENOZKY150 pre objednávku nad 1500CZK

zľava 250CZK s kódom STASTNENOZKY250 pre objednávku nad 2500CZK

zľava 500CZK s kódom STASTNENOZKY500 pre objednávku nad 5000CZK

Zľavy platia do 31.10.2020, platia aj pre menu EUR (na vrchu e-shopu prepnite CZK na EUR), zľava sa následne prepočíta na eurá

DOTS od BAREFU zľava 5% s kódom 2880ts5 

KOBERČEKY od bebee zľava 50% na doprave s kódom stastnenozky

VAWA zľava 5% s kódom stastnenozky5

Najčítanejšie články:

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

vivobarefoot-tracker-fg

Vivobarefoot Tracker FG

Turistcké topánky sú v barefoot svete celkom špecifická kategória, je ich celkovo na trhu málo. O to viac sa teším, že sa s vami môžem