Ortopedické vložky-áno, či nie?

 

Na poradenstvách často riešim s rodičmi tému ortopedická obuv a vložky. Tie vo veľkom odporúčajú a predpisujú ortopédi na vpadnuté členky či ploché nohy. Sú teda ortopedické vložky prospešné alebo nie?

Na úvod vám chcem na zamyslenie ponúknuť príklad z knihy Zdravé nohy pro vaše dítě. Predstavte si vyvrtnutý členok, ktorý sa v rámci liečby zafixuje elastickým obväzom. Hoci mechanicky poskytuje obväz zranenému členku len malú podporu, pomáha v tom, že prebúdza nervy v nohe. Mozog dostáva informácie o zranení, noha sa prirodzene „šetrí“ a regeneruje. Podstata liečby je teda zmena vnímania a vznik prepojenia mozog – noha – podložie.

Povrch vnímame receptormi, ktoré sú na spodnej časti našich chodidiel. Vo vnímaní nôh a povrchu nám však bránia príliš hrubé a tvrdé podrážky a vyvýšené odpružené päty najmä na športovej obuvi. Snaha o dokonalé tlmenie nárazov pomocou hrubých podrážok a vyvýšenej päty spôsobuje mnoho problémov. Čím je podrážka hrubšia a pruží, tým viac kladieme nohy tvrdšie na zem. Hrubé podrážky, vyvýšenie päty, ortopedické vložky blokujú schopnosť receptorov vnímať povrch a dať nám správnu informáciu o povrchu. Telo sa prirodzene snaží cítiť povrch, avšak kvôli zníženej schopnosti vnímať povrch meníme svoje vnímanie a tiež silu, ktorou naše nohy dopadajú na zem. Nedokážeme prirodzene regulovať štýl chôdze, dopad ani dĺžku kroku. Vložky v obuvi a zvýšené podrážky pod pätou vyvolávajú zvýšenie dopadových síl.

vyvysena-pata

Bežne predpisované ortopedické vložky nie sú vhodné. Okrem zvyšovania dopadových síl nekopírujú tvar nôh, sú tvrdé, preto nedôjde k aktivácii nôh a zmene vnímania.

orto-vlozky

Medzi nevhodné patria tiež rádovo vyrábané stielky s vankúšikmi na podporu klenby, ktoré nájdete v bežnej obuvi.  Detské nohy sú odlišné, preto tieto stielky nemôžu dobre sedieť viacerým deťom. Malé deti majú v oblasti klenby tuk, ktorý chráni nohu, klenba sa vyvíja až neskôr. Tieto vankúšiky teda nemajú pre vývin klenby význam, iba zbytočne nohe prekážajú.

stielky-vankusik stielky-vankusik-klenba

V opodstatnených prípadoch, ak sú vložky potrebné, sú riešením inteligentné vložky, ktoré sú mäkké, vyrábajú sa na základe scanovania presne na mieru (rešpektujú tvar a rozmery nôh) a stimulujú nervy počas chôdze v obuvi. Účinok korekcie pomocou týchto vložiek musí byť hneď viditeľný. Ak dieťa chodí naďalej nezmeneným spôsobom alebo s rovnako pociťovanou bolesťou, vložky nie sú vhodne zvolené a teda nemajú ani zmysel.

Nervová sústava potrebuje podnety a stimuláciu, tiež potrebuje vnímať štruktúru povrchov, teplotu, intenzitu nárazu nôh o podklad, aby sme mohli vyhodnotiť bezpečnosť povrchu, po ktorom chceme kráčať. Všimnite si, inak kráčame po asfalte, inak po mäkkej tráve. Veľmi dôležité je podporiť vnímanie nôh aj mimo obuvi, najlepšie chôdzou naboso po nestabilných povrchoch, po tráve, piesku, vo vode…

barefoot-piesok

Zachovaním poradia 1. chôdza naboso po rôznych povrchoch 2. výber vhodnej barefoot obuvi 3. používanie vložiek, poskytnete svojím nohám to najlepšie.

Pamätajte, vložky poskytujú len pasívnu podporu, nenahradia aktívne cvičenie a chôdzu naboso.

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

chodza-naboso

Nohy a vnímanie povrchu

Nohy sú jediným spojením tela a povrchu a predsa sa im venuje málo pozornosti. Naše nohy sú prepojené s vyššími časťami tela, preto pri akýchkoľvek

Protetika Berg, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až normálny (veľ.23) členky: užšie až normálne (veľ.23) Medzi novinkami na jar-leto 2020 od Protetiky, sa objavil

Bobux Play Knit, recenzia

šírka nôh: užšie až normálne široké priehlavok: nižší až vyšší členky: normálne až širšie Štýlové topánky Bobux sú obľúbenou voľbou pre užšie až normálne široké