| | | | |

Vpadnuté členky a problémy nôh pohľadom fyzioterapeuta

Mnoho detí, ale aj dospelých má problémy s nohami či chrbticou. Často sa riešia najmä u detí vpadnuté členky, kolienka do „X“ alebo do „O“, ploché nohy, hallux valgus-vbočené palce, skolióza, lordóza a iné problémy. Prečítajte si, čo spôsobuje tieto problémy a ako ich možno vyriešiť. Článok pripravila fyzioterapeutka Fyzio Jancsa.

Kolená do X

Ako fyzioterapeut sa často stretávam s otázkami ohľadom problémov s nožičkami, ich deformáciách a výberom vhodnej obuvi pre deti. Jeden z najvýraznejších problémov nôh sú kolená do “X” – valgózne kolená. Takéto postavenie kolien si veľa ľudí  mýli s plochými nožičkami alebo vpadnutými členkami.

be-lenka-jar-2023

Samozrejme, tieto problémy môžu byť súčasťou, ale sú výsledkom hlavne zlého držania celého tela. Zlé držanie tela najčastejšie vzniká, ak dieťa neštvornožkuje, alebo štvornožkuje krátko. Vtedy sa svaly chrbta, brucha, zadku a stehien nestihnú dostatočne posilniť. Takisto sú nožičky do X veľakrát spájaný zo sedením na zemi v tvare W.

V tomto sede sa skracujú svaly v oblasti bedier a ochabujú svaly chrbta, brucha a nôh. Tieto zmeny na svaloch nám viditeľne vyrotujú stehenné kosti a tým nám smerujú kolienka k sebe.

Menej časté sú kolená do “O” – varózne kolená, ktoré sa vyskytujú častejšie u chlapcov, ako u dievčat, ale môžu postihnúť aj tie. Musíme si uvedomiť, že deti sa s nožičkami do “O” už rodia.

Tieto problémy je možné upraviť pravidelným a cieleným cvičením stanoveným na mieru.

Vpadnuté členky, klenba

Vpadnuté členky alebo spadnutá klenba sú ďalším problémom, na ktorý sa pýta veľa mamičiek. Dôležitým faktom ale je, že základ klenby sa začína tvoriť skôr ako dieťa začína chodiť a to vo veku, kedy lozí po štyroch. Podľa fyziologického vývoja dieťa postupne začne dvíhať hlavičku, prevaľovať sa, štvornožkovať a až časom sa stavať popri nábytku. V tomto veku deti milujú pohupovanie v kolenách, poskakovanie a dupkanie. Je to aktívne posilnenie svalov dolných končatín.

Dieťa by sme mali povzbudzovať v štvornožkovaní, v chôdzi popri nábytku a nie vodiť za ruku. Jeho neistota v chôdzi sa časom odrazí v postavení ramena vodenej ruky. To znamená, že rameno ruky, za ktorú vodíme dieža sa časom vysunie hore a uvoľní sa lopatka a toto postavenie vedie ku skolióze. Svaly nôh nenadobudnú dostatočné svalstvo a môžu sa vyvinúť zlé stereotypy chôdze.

vpadnute-clenky-zlepsenie

na fotografii vidno zlepšenie stavu chodením naboso, nosením barefoot obuvi a plávaním

Padanie členkov a zlý vývoj klenby je spôsobený aj predčasným chodením alebo nútením do chôdze. Predčasným nútením do chodenia mám na mysli používanie pomôcky na chodenie ako chodítka alebo pomoc vodením za ruku.

Tieto zlozvyky majú negatívny vplyv na vývoj svalov, kostí, kĺbov a držania tela. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nie len chodidiel, nôh ale aj celého držania tela.

Vbočené palce – hallux valgus

Stáva sa, ak nie je dostatok priestoru na vývoj v maternici, že sa dieťa narodí s deformitami prstov, hlavne s haluxom – vbočený palec. Iné deformity ako kladivkovité alebo drápovité prsty, samozrejme aj halux sa vytvárajú neskôr.

Hlavným dôvodom vzniku týchto deformácií je nesprávna obuv, priskoré obutie alebo zlé držanie tela, čo spôsobuje nesprávne zaťaženie chodidla. Ak je v obuvi málo miesta, prsty sa krčia a zvyčajne vznikajú kladivkové prsty. Ak je topánka veľká a noha v nej lieta, telo sa snaží tento pohyb zastaviť, krčí prsty a vznikajú zvyčajne drápovité prsty ale nie vždy to je pravidlom.

rozdiel-po-troch-rokoch-barefoot

čiastočné narovnanie palcov nosením barefoot obuvi

feelgrounds

Obuv pre prvé kroky

Pre prvé krôčky je najdôležitejší kontakt s povrchom zeme. Nielen aby mali pocit istoty, stimulovali si receptory chodidiel ale aj rozoznávali materiál podložia, pociťovali rozdiel teploty a prsty mali dostatok  priestoru na ich pohyb. Akonáhle dieťa príliš skoro obujeme do topánok, hlavne s pevnou podrážkou, dieťa stráca kontakt zo zemou.  Nôžka nie je ohybná a môže sa nám zdať, že dieťa chôdzu nezvláda. Na doma úplne postačia ponožky. Pozrite si konkrétne tipy na obuv na prvé kroky.

Jediný problém je jednotvárnosť a tvrdosť podláh v bytoch. Tento stereotyp sa dá jednoducho riešiť senzomotorickým koberčekom, ktorý nahradí pestrosť vonkajšieho prostredia. Ak dieťa zvláda chôdzu, to znamená, že prejde miestnosť bez problémov,  samo sa zastaví, otočí alebo spraví drep, bez akýchkoľvek problémov môžete uvažovať nad kúpou prvých topánok. Pozrite sa bližšie na stimulačné pomôcky.

senzomotoricky-kobercek

Pri výbere prvých topánok je dôležité merať nožičku v stoji, keď sú obe nôžky zaťažené rovnako. Ideálny spôsob je obkresliť chodidlo na papier a určiť jeho dĺžku a šírku. Pamätajte, odtlačok je menší ako skutočná veľkosť nohy preto nie je vhodný na zisťovanie mier.

Prečo barefoot obuv?

V bežnej obuvi strácame kontakt zo zemou a tým prichádzame o možnosť vnímať čo máme pod nohami. Užšie a stiahnuté topánky nedovoľujú prirodzený pohyb nie len chodidla, ale aj členkového kĺbu. Celodenné stiahnutie v topánkach tiež neprospieva tvorbe svalov. Pre lepšiu spoluprácu tela s chodidlom je dôležitý práve ten kontakt tela a zeme pre správne vnímanie povrchu, aktívne zapájanie svalstva a dostatok priestoru pre prsty.

Výhody barefoot obuviľahkosť topánky, podrážka je flexibilná, je ohybná priečna aj pozdĺžna klenba, má rovnú a nie umelo navýšenú podrážku či pätu, má hrúbku maximálne 5 mm pre cítenie povrchu zeme, maj dostatočne širokú špičku a nie sú umelo dvihnuté prsty.

Tak ako som spomínala vyššie, nôžky a chôdza sa vyvíjajú asi do 3 roku života. Dôležité je zabezpečiť dostatok pohybu, voľnosť chodidiel, zamedziť zbytočnému jednostrannému preťažovaniu a sledovať správny sed a držanie tela. Ak aj po treťom roku života problémy pretrvávajú, je vhodné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý odporučí správne cvičenie.

Ak máte nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať.

Fyzio Jancsa


Similar Posts