Barefoot | barefoot dospelí | Nezaradené | Recenzie

Xero Shoes Xcursion, recenzia

  • šírka nôh: užšie až širšie
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: užšie až široké

Dlhšiu dobu som hľadala turistické barefoot topánky, ktoré budú spĺňať všetky moje požiadavky. Hľadala som ľahké vodoodolné topánky s prispôsobivým zvrškom, ideálne nie kožené. Podmienkou tiež bolo, aby mali okopový pásik na ochranu zvršku, mäkký jazyk prišitý k bokom topánky a aby ma netlačili na päte. Samozrejme, mali by sedieť rozmermi a tvarom. Tieto kritériá splnili Xero Shoes Xcursion v dámskej W verzii, vo veľkosti 39. Bonusom je, že sú vegánske 🙂

Zohnala som jeden z posledných párov. Momentálne sa tento model už nevyrába, ale je zaň náhrada, napr. model Hiker,Trail, Terraflex…V blízkej dobe zverejním aj pripravovaný článok o turistických barefoot topánkach a tipoch na túry.

Keďže ide o väčšiu investíciu (okolo 160eur), pred kúpou som videla viacero recenzií, kde ich chválili. Priznám sa, spočiatku som bola skeptická, pretože sieťovaný materiál a vodoodolnosť mi nejako nešli dokopy. Výrobca udáva, že sú plne vodoodolné a naozaj, za dva mesiace aktívneho testovania v rôznych podmienkach som s nimi nemala žiaden problém. Pozitívne ohlasy mám aj od klientov, ktorí ich nosia dlhšiu dobu. V závere recenzie sa o testovaní dočítate, pripravila som pre vás aj video.

Do detailov premyslené

Xero Shoes Xcursion majú teda textilný zvršok kombinovaný s okopovými „pásikmi“, majú tiež vnútornú membránu. Nechýbajú ani reflexné prvky. Môžete ich preventívne impregnovať sprejom, odporúčam to aj po každom väčšom premočení, ako každé topánky. Celý zvršok je pekne prispôsobivý, čo oceníte v rôznom teréne. Nohy sa môžu bez obmedzení prispôsobiť povrchu. Vďaka nízkej hmotnosti nestrácate zbytočne energiu a nohy nie sú unavené ani po dlhšej túre.

Xero Xcursion sa prispôsobia nohám vďaka šnúrkam prevlečeným cez 3 rady očiek a dva rady háčikov. Šnúrky sú dostatočne dlhé aj na dva uzly. Zaujímavosťou je, že dotiahnutím šnúrok sa mierne dotiahnu aj reflexné prúžky, ktoré vedú až za pätu a topánky tak krásne priľnú k nohám.

Jazyk je mäkký a polstrovaný, prišitý k bokom topánky (klinový jazyk). V mnohých topánkach mám problém, že takýto jazyk ma tlačí keď sa utiahne. V týchto však nie, pretože je mäkký.

Vyberateľné stielky sú vzdušné, môžete ich prípadne nahradiť inými. Vnútro je textilné. Päta je mierne spevnená, nechýba ani praktické uško.

Podrážka s dezénom

Podrážka je po celom obvode vytiahnutá vyššie. Výrobca udáva, že ide o vysoko-trakčnú FeelTrue® podrážku. Podrážka má drážky a výstupky v dvoch smeroch. Ohybnosť je spočiatku nižšia, nosením zmäknú, okraje zostávajú tuhšie. Ako obstáli v rôznom teréne s dočítate na konci recenzie.

Tvar špičky sedí nohám s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohám s mierne dlhším druhým prstom. Drop (rozdiel medzi hrúbkou podrážky pod špičkou a pätou), je nulový, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. 

Ako sedia a ako obstáli počas testovania?

Vnútorné rozmery veľkosti 3925×9,6cm, pričom šírka závisí od obvodu prstových kĺbov (OPK). Xero Xccursion W sú vcelku univerzálne, sedia na užšie až širšie nohy (podľa OPK), nižší až vyšší priehlavok.  Ak si nie ste istí vhodnosťou topánok, môžete využiť služby on-line poradenstva.

Xero Xcursion využijete celoročne. Pri nižších teplotách pomôžu s tepelným komfortom merino ponožky, návleky alebo merino legíny.

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne priehlavky, užšie členky. Testovala som ich na prechádzkach, sánkovačkach a túrach, na suchom povrchu a drobných kamienkoch, mokrej tráve a blate, ľade a v hlbokom snehu. Nosím ich s obyčajnými aj merino ponožkami, podľa teploty a typu aktivity. Pozrite si aj video z testovania.

Po ceste hore sa šmýkalo na zľadovatených plochách, preto som si zakúpila mačky a potom to bolo v poriadku. Odporúčam aj turistické paličky, zídu sa tiež na ceste dole 🙂 Zostup bol náročnejší opäť na miestach kde bol ľad alebo veľké blato a topánky boli blatom úplne obalené. Kvalita zostupu závisí aj od techniky kroku či behu.

Testovala som aj potok, sneh, zvládli to bez impregnácie. Mokré nohy môžete mať pokiaľ sa sneh dostane do topánky zhora alebo keď prejdete po hlbšom potoku a voda sa dostane do miest, kde už jazyk nie je k bokom topánok prišitý. Aj keď nepredpokladám, že by sa niekto v topánkach chcel brodiť potokom dlhšiu dobu 🙂 Tieto problémy sa ľahko odstránia použitím nepremokavých návlekov. Do snehu vystačia aj vlnené návleky, ja nosím návleky Diba z Nožičkova. Po dobrých skúsenostiach z testovania ich už nosím aj do mokrého snehu a čľapkanice.

Zhrnutie

Xero Shoes Xcursion splnili moje očakávania a prekvapili svojou vodeodolnosťou. Počas testovania som nepocítila diskomfort. Túra je omnoho pohodlnejšia oproti klasickým topánkam. Nohy sa prispôsobia terénu, je možná kontrola pohybu a došľapu.

Nájsť tie pravé turistické topánky môže byť náročné, každý z nás má iné preferencie a iný typ nôh. V blízkej dobe pribudne prehľad turistických barefoot topánok a verím, že vám výber tých pravých uľahčí 🙂


Similar Posts