Ako vybrať obuv | Chôdza a zdravý vývoj nôh | Články | Ostatné články | Prvé kroky | Vpadnuté členky a problémy nôh

Klasická obuv – Ako sú nohy deformované v klasickej obuvi?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký vplyv má klasická obuv na naše nohy? Či záleží na tom, v akej obuvi chodíme? Má barefoot obuv prínos pre naše zdravie? Ako vyzerajú nohy v klasickej obuvi? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Čím ďalej tým viac sa dostáva do povedomia chôdza naboso a barefoot obuv. Stále sa však objavujú názory, že ide iba o módny trend, že chôdza naboso a barefoot obuv škodí. Samozrejme, v prípade dospelých, je lepšie prejsť z klasickej obuvi na barefoot obuv postupne, aby sme nohy nepreťažili.

Podstatou filozofie barefoot však nie sú topánky, ale samotná chôdza naboso. Obuv plní teda len ochrannú funkciu v prípadoch, kedy nie je možné alebo vhodné chodiť naboso. Hoci sa barefoot obuv často kritizuje, nemôžeme poprieť fakt, že oproti klasickej obuvi, v barefoot topánkach majú naše nohy priestor a slobodu, všetky svaly sú plne aktívne a posilňujú sa. To vedie k zlepšeniu stavov deformít, odstráneniu bolestí a zlepšeniu nášho zdravia.

Na tejto fotke vidno zlepšenie v postavení palcov po troch rokoch nosenia barefoot obuvi.

rozdiel-po-troch-rokoch-barefoot

Či už teda ste alebo nie ste priaznivcom barefoot obuvi, pozrite sa, ako sú utláčané nohy v klasických topánkach.

Utláčanie nôh vedie k bolestiam, plochým nohám, halluxom a iným deformitám. Klasická obuv nerešpektuje tvar nôh a tieto stavy sa jej nosením ešte zhoršujú. Riešením je cvičenie, stimulácia nôh prostredníctvom chôdze naboso a nosenie barefoot obuvi.


Similar Posts