Barefoot | Články | Detská obuv | Ostatné články | Papuče | Recenzie

Barefoot prezuvky, papuče

 

Blíži sa september a s ním aj začiatok školského roka.  Rodičia si kladú otázku, aké prezuvky deťom vybrať.  Tento článok sa preto venuje barefoot papučkám, niektoré z nich sú bližšie popísané v sekcii recenzie.  Značky v článku sú zoradené podľa abecedy, ceny a vnútorné rozmery sú orientačné.

barefoot-papuce

Na čo dávať pri výbere pozor

Pred kúpou nezabúdajte nohy správne premerať pravidelne ich premeriavať (aspoň raz za mesiac) aj počas školského roka. K nameraným hodnotám prirátajte nadmerok cca 0,8-1cm. Príliš veľký nadmerok neodporúčam, niektoré deti potom zakopávajú o koberec či linoleum. Minimálny nadmerok je aspoň 0,6cm, ktorý je potrebný na posun nohy dopredu počas chôdze.

Detské jasle, škôlka

Niektoré zariadenia vyžadujú gumenú podrážku kvôli bezpečnosti (keď navlhne kožená podrážka, šmýka sa), niekde sú požiadavky miernejšie.  Samozrejme, nemôžu vám prikázať, aké papučky dieťaťu kúpiť, no treba si zvážiť pre a proti a niekedy urobiť kompromis. Našťastie, máme viacero možností si z barefoot papučiek vyberať tie, ktoré budú spĺňať naše požiadavky.  Pri výbere treba prihliadať aj na schopnosť dieťaťa si papučky obuť či poriadne zapnúť.

Podrážka pri papučkách do jaslí či škôlky by mala byť čo najohybnejšia, aby sa prispôsobovala nohe aj keď dieťa sedí na kolenách či kľačí. Ak je príliš tvrdá, kladie nohe zbytočný odpor. Pevný opätok (spevnená päta) nie je vhodný najmä pri dlhšom sedení, kedy sa dieťaťu zarezáva do Achillovky.

Škola

V škole dieťa prevažne sedí, čiže tam môžeme vyberať aj podrážku, ktorá nie je úplne ohybná ako druhá koža. Ani spevnená päta nie je problémom, ak je nutná. Pri školákoch je výber niekedy ťažší, keďže ich zaujíma skôr dizajn ako barefoot kritériá 🙂

Herne, návštevy..

Do herní alebo na návštevy sa mi osobne osvedčili obyčajné capačky s koženou podrážkou, ponožky alebo slipstopy. Sú skladné, hygiena je dodržaná a nôžka môže slobodne pracovať.

 

Anatomic

Látkové papučky, zapínanie na suchý zips. Sú vhodné aj na nôžky plutvičky. Vyrábajú sa vo veľkostiach 24 až 33. Cena okolo 12eur. Vnútorný rozmer veľ. 25 je cca 16,2×6,7cm. Podrobnú recenziu nájdete tu a pre modely na užšie členky tu.

anatomic-barefoot

Attipas

Ponožkové topánočky prateľné v práčke. Podrážka je gumová, na špičke potiahnutá kvôli ochrane prštekov nahor. V podrážke sú dieročky na vetranie.  Sú vhodné aj na bacuľaté nožičky. Veľkosť S až XXXL. Cena okolo 20eur.

attipas

Baby bare shoes

Slovenské sandálky, ktoré sa vyrábajúv celej, sandálkovej a v dvoch dierkovaných verziách. 3mm gumená podážka je ohybná vo všetkých smeroch, vrch aj stielka sú z kvalitnej talianskej kože. Tuhosť podrážky sa väčšími číslami zmenšuje. Vhodné aj na užšie členky a širšie pršteky. Veľkosti 19 až 30. Cena dierkovaných cca 30eur, celých 34eur a sandálkových 39eur. Vnútorné rozmery veľkosti 25 sú cca 16,5×6,9cm.

baby-bare-shoes

Beda

Ľahké textilné barefoot prezuvky vzhľadom pripomínajúce tie klasické. Sú vhodné pre širšie nôžky, normálny až vyšší priehlavok a normálne členky. Vyrábajú sa vo veľkostiach 25-35 aj vo verzii so suchým zipsom. Veľkosť 25 má rozmer 15,9×6,6cm. Cena cca 27eur. Okrem „papučkovitých“ je možné ako prezúvky zakúpiť plátenky, ich cena je okolo 34eur.

beda-papucebeda-prezuvky

Bundgaard

Modely Happy pre dievčatá a Haff pre chlapcov sú vhodné pre normálne a užšie nožičky. Robia sa v textilnej alebo zimnej plstenej verzii. Majú dobrý tvar špičky, mäkký opätok, pozdĺžne sú ohybné menej, ale časom trochu zmäknú.  Veľkosti 25-35, cena okolo 30eur. Veľkosť 25 má vnútorné rozmery cca 16,3×6,4cm.

bundgaard

Capačky s koženou podrážkou

Pri výbere capačiek treba dbať na správny tvar špičky a aby dieťatko netlačili na priehlavku, či neposúvali nohu dopredu a celý nadmerok tak bude za pätou. Do herní s kobercom sú najlepšou voľbou. Vymenujem len niektoré značky s dobrou špičkou, napr.  baBice,  Liliputi, Tap tapi, Tikki chubby.

liliputi-capacky

Capačky s  gumenou podrážkou

Tieto capačky sú vhodné aj do škôlky, pretože podrážka nenavlhne. Vyrábajú sa s vonkajším alebo vnútorným švom. Tiež je dôležité dbať na dobrý tvar špičky a aby sedeli na priehlavku a okolo členku. Môžete si vyberať napr. z týchto značiek: Botatex, S. Baby, Tomar.

tomar-capackyCollégiens

Ponožkové balerínky s ohybnou gumenou podrážkou s dierkami na odvetranie. Sú v balerínkovej alebo vyššej ponožkovej verzii. Môžete si vybrať z niekoľkých dizajnov, dajú sa nosiť aj na von. Odporúčam kupovať s minimálnym nadmerkom a neodporúčam ich pre začiatočných chodcov. Robia sa v dvojčíslach veľ. 18/19 až 46/47, vďaka vyberateľnej tenkej stielke sa dá veľkostný rozdiel medzi nohou a topánkou regulovať.  Cena cca 30eur.

collegiens

Decathlon

Cvičky so silikónovou podrážkou sú ohybnejšie, dajú sa lepšie utiahnuť okolo členku. Prezuvky s gumenou podrážkou majú väčší otvor na nohu a sú oproti silikónovým menej ohybné. Sú vhodné aj k vode.  Vyrábajú sa vo veľkostiach 20 až 30. Číslovanie však nesedí, topánky sú cca o 1-1,5cm menšie ako je uvedené na štítku. Cena 7,49 a 11,99eur.

decathlon

Fare Bare

Sandálky alebo plátenky sú vhodné širšie nôžky v oblasti prstov. Špička je vhodná na dominantné palce, podrážka je flexibilná. Vyrábajú sa vo veľkostiach 23-29 a niektoré modely až do veľkosti 32. Veľkosť 25 má vnútorné rozmery cca 16,6×6,9cm.

fare-bare-sandale

Feelmax

Modely Lappa a Panka gray majú tenučkú ohybnú podrážku, zapínanie na zips alebo šnúrky. Cena okolo 25eur.

     feelmax-lappa feelmax-panka

Giesswien

Papučky na užšie nôžky v bavlnenej a vlnenej verzii. Vyrábajú sa vo veľkostiach 20 až 35.  Veľkosť 25 má vnútorné rozmery cca 16×6,5cm. Cena okolo 40eur.

giesswein-papuce    giesswein-papuce-poodrazka

Jonap plátenky

Textlné topánočky vhodné aj do exteriéru, zapínanie na suchý zips. Vyrábajú sa vo veľkostiach 20-30, cena cca 20€. Veľkosť 25 má vnútorné rozmery cca 16,5x7cm.

                  jonap-papuce      jonap-papuce-ohybnost

Leguanito

Ponožkové papučky podobné Collégiens, avšak majú lepší tvar špičky. Sú ručne šité, majú ohybnú protišmykovú podrážku, vhodné aj k vode. Vyrábajú sa vo veľkostiach 22-23 až 34-35. Cena okolo 55eur. Rozmer veľkosti 26-27 cca 15,3×6,5cm.

 

leguanito

Living Kitzbühel

Papučky vhodné pre užšie nôžky s 5mm gumenou ohybnou podrážkou.  Vyrábajú sa z bavlny alebo vlny, v uzavretejších aj viac otvorených verziách. Veľkosti 19-36, cena okolo 45eur. Vnútorný rozmer veľkosti 25 cca 15,8×6,4cm.

living kitzbuhel

Nanga

Ľahké bavlnené papučky na užšie a normálne nôžky. Špička nie je taká zlá, ako sa zdá na fotke. Majú protišmykovú ohybnú podrážku z prírodného kaučuku. Vyrábajú sa vo veľkostiach 18-35. Vnútorný rozmer veľkosti 25 cca  15,5×6,8cm. Cena okolo 30eur.

nanga-papuce

Nike sunray 1

Prateľné sandálky s gumenou podrážkou, využiteľné aj na nosenie vonku a k vode.  Vhodné na úzke a normálne nôžky, nízky priehlavok a užší členok.  Za barefoot sa považuje len „starý“ model 1, ktorý je už ťažšie zohnateľný. Veľkosti 21-35, cena okolo 30eur. Vnútorný rozmer veľkosti 25 cca 15,5×6,3cm.

nike-sunray

 

Pathik

Ľahučké látkové papučky na užšie až normálne nôžky s nižším a normálnym priehlavkom. Koženú stielku odporúčam vybrať. Firma končí s výrobou papúč pre deti, preto ich bude už ťažšie zohnať. Vyrábajú sa vo veľkostiach 25-30, cena okolo 26eur. Vnútorné rozmery veľkosti 25 cca15,8×6,5cm.

pathik-papuce

Slipstop

Ľahké, ohybné do všetkých strán, využiteľné aj v exteriéri či k vode. Veľkosti INF(18-20) až XL(33-35), cena okolo 25eur. Veľkosť S (24-26) má cca 16cm.

slipstop-vo-vode

Tikki sandals

Sandálky s otvormi a 2mm flexibilnou protišmykovou gumenou podrážkou. Vhodné na normálne až širšie nôžky s normálnym až vyšším priehlavkom. Veľkosti  18 až 32, cena okolo 28eur. Vnútorné rozmery veľkosti 25 cca 15,6×6,3cm.

tikki-sandale

Vivobarefoot ultra

Dierkované ľahké sandálky vhodné aj k vode. Zapínanie na suchý zips. Veľkosti 24-35, cena cca 50eur. Vnútorné rozmery veľkosti 25 cca 15,8×6,8cm.

vivobarefoot-ultra

Zeazoo

Kožené sandálky s gumenou ohybnou podrážkou. Niektoré veľkosti sú v dvojčíslach. Vyrábajú sa vo veľkostiach 21-32. Veľkosť 25-26 má rozmer cca 16,7×6,3cm.

zeazoo-goby-sandale

 

Okrem komerčných značiek je možnosť dať si ušiť papučky na mieru. Z handmade slovenských výrobcov sú to značky ako Hemed, Zlatush a v ČR – Joliška, PaFu, KaČer a iné.

Similar Posts