Barefoot | barefoot dospelí | Nezaradené | Recenzie

Xero Shoes Mesa Trail, recenzia

  • šírka nôh: normálne široké a širšie
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: užšie až širšie

Xero Shoes Mesa Trail sú vhodné na beh, turistiku, či iné športy alebo aj na bežné nosenie. Podrážka s dezénom zabezpečuje priľnavosť k povrchu. Tento model vo veľkosti 39 testujem od 9/2021 vďaka spolupráci s naboso.cz, kde nájdete celú ponuku značky Xero Shoes. S kódom stastnenozky získate 10% zľavu na značku Xero Shoes.

wildling-leto

Prevedenie

Xero Shoes vyrába vegánske topánky a ani pri tomto modeli to nie je inak. Zvršok je vyrobený najmä z priedušnej sieťoviny. Predná časť špičky je ochránená, čo sa zíde v náročnejšom teréne. Nechýbajú ani reflexné prvky. Pozrite si tiež video.

Vnútro je zo sieťoviny, súčasťou sú aj vyberateľné stielky so žliabkom, ktorý pekne fixuje pätu. Zospodu sú penové, s perforáciou. Mesa Trail môžete nosiť aj bez stielok.

Po obvode sú polstrované, celkovo sú príjemné a rýchlo sa prispôsobia. Viažu sa okrúhlymi šnúrkami prevlečenými cez putko na jazyku. Jazyk je počas športovej aktivity dobre fixovaný.

Päta nie je tvrdá, zároveň drží tvar. Zvnútra je mäkká, netlačí do nohy.

Podrážka a ohybnosť

Mesa Trail majú 5mm podrážku  FeelTrue® s 3,5mm výstupkami, ktoré zabezpečujú priľnavosť k povrchu. Drop je nulový, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. Ohybnosť podrážky je výborná už od nova, ohybnosť je zachytená aj vo videu.

Tvar špičky sedí nohám s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohám s mierne dlhším druhým prstom. Xero Shoes sedia aj na vbočené palce(halluxy).

Ako Xero Shoes Mesa Trail sedia?

Vnútorné rozmery veľkosti 39  249x95mm, pričom šírka závisí od obvodu prstových kĺbov, tento model je vďaka materiálu veľmi prispôsobivý. Stielky sú užšie ako reálna šírka, postavenie sa na stielky teda nie je vhodný spôsob overenia si, či topánky sedia.

Xero Shoes Mesa Trail sedia na normálne široké a širšie nohy, na nižší až vyšší priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

So značkou Xero Shoes už mám skúsenosti, testovala som viacero modelov. Pocit z prvého obutia bol pozitívny, Mesa Trail sú vo vnútri mäkké a pohodlné. Dotiahnutím šnúrok sa pekne prispôsobia. Trochu mi spočiatku prekážal ochranný pásik na palci, ale rýchlo som si zvykla a topánky sa celkovo prispôsobili nohe. Na fotke je porovnanie nových (vľavo) a po cca mesiaci testovania (vpravo).

Testovala som ich počas bežnej chôdze, tiež rýchlu chôdzu, beh, turistiku po suchom a mokrejšom povrchu. Mesa Trail sú vhodné aj na bežné nosenie, najmä ak ste priaznivci športových outfitov.

detail podrážky po cca mesiaci testovania

Najviac som ich otestovala počas rýchlej chôdze a turistiky. Xero sú ľahké, dobre držia na nohách a krok v nich je istý. Pri zostupe som bola opatrnejšia, topánky však nesklamali. Celkovo si však dávam viac pozor pri zostupe po mokrejších skalách, koreňoch. To sú všeobecne náročnejšie podmienky aj pre iné značky topánok. Samozrejme, chce to vycibrenejšiu techniku, ktorú ja určite nemám 🙂

Pri teplotách okolo nuly som si obula merino ponožky. Merino je skvelý termoregulačný materiál. Xero majú na zvršku odvetrávacie otvory, takže táto kombinácia výborne funguje. Do mokrého počasia skúste aj nepremokavé ponožky.

Xero Shoes Mesa Trail sú skvelou voľbou na športové aktivity, aj na bežné nosenie. Podrážka s dezénom je vhodná do terénu. Vďaka nízkej hmotnosti a fixácii topánok na nohách bude každý krok istý. Celú ponuku nájdete na naboso.cz S kódom stastnenozky získate 10% zľavu na značku Xero Shoes.


Similar Posts