Barefoot | barefoot dospelí | Recenzie

Altra Lone Peak 5, recenzia

  • šírka nôh: normálne široké a širšie
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: užšie až širšie

Obuv na aktivity ako beh, turistika, či celkovo šport, je individuálna téma. Čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. Altra Lone Peak 5 sú bežecké tenisky s anatomickým tvarom špičky, nulovým dropom a hrubšou tlmiacou podrážkou s dezénom. Značka Altra je aktuálne dosť preberaná v kruhoch barefoot priaznivcov. Od klientov z poradenstiev som dostávala spätnú väzbu na ne a aby som rozširovala svoje poznanie, rozhodla som sa vyskúšať ich tiež.

Hneď na úvod by som chcela zdôrazniť, že Altra nie sú 100% barefoot práve kvôli hrúbke podrážky a tlmeniu. Tvar špičky je však výborný a drop je nulový. Hoci barefoot obuv nosím už vyše 6 rokov, na beh (najmä po tvrdšom povrchu a na dlhšie trasy) mi barefoot topánky úplne nevyhovujú. Beh v barefoot si vyžaduje trpezlivý prístup, pomalý progres a tiež dobrú fyzickú kondíciu celého tela. Každý to má inak a je skvelé, že trh ponúka aj obuv ako je Altra – s anatomickým tvarom špičky, bez dropu, ale zároveň s tlmením.

Altra Lone Peak 5 som dostala na testovanie z top4running.sk a mám pre vás aj zľavový 5% kód stastnenozky, ktorý môžete využiť pri nákupe. Skúšala som veľkosť 38,5 a 39, nižšie v recenzii sú k veľkostiam bližšie informácie.

Prevedenie

So značkou Altra som doteraz nemala skúsenosť, takže moja zvedavosť bola veľká 🙂 Zvršok je kombináciou rôznych materiálov. Sieťovina Quick-Dry je príjemná, netlačí do nôh, prispôsobí sa a naozaj rýchlo vyschne. Po obvode špičky sú tenisky extra chránené. Laserom vyrezané dierky zabezpečia odvádzanie vlhkosti z tenisiek. Na teniskách ma zaujal háčik na špičke a ukrytý suchý zips v zadnej časti. Dočítala som sa, že slúži na uchytenie návlekov.

Lone Peak 5 sú priedušnejšie ako ich predchodcovia. Celé prevedenie je detailne premyslené a precízne, pozrite si aj video.

Altra Lone Peak 5 sa prispôsobia nohám veľmi rýchlo, celkovo sú komfortné aj vďaka polstrovaniu okolo členkov, v zadnej časti a na jazyku. Ploché šnúrky prevlečené cez 5 radov očiek, s možnosťou využitia šiestej rady poskytujú dobrú fixáciu a nohy „nelietajú“ ani v náročnejšom teréne. Samozrejmosťou je putko na jazyku, vďaka ktorému drží, kde má.

Vyberateľné stielky majú v pätovej časti žliabok na fixáciu päty. Päta tenisiek je spevnená tak akurát, je zvnútra vypolstrovaná.

Podrážka, tlmenie, priľnavosť

Strednú úroveň tlmenia zabezpečuje medzipodrážka Altra EGO TM . Podrážka MaxTrac™  má výrazný dezén a musím povedať, že sú to najlepšie „držiaky“, aké som doteraz testovala, viac k testovaniu a priľnavosti píšem kúsok nižšie. Altry majú nulový drop (rozdiel medzi hrúbkou podrážky pod špičkou a pätou je nulový), čo je jedno z kritérií barefoot obuvi.  Tvar špičky je vhodný pre nohy s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohy s mierne dlhším druhým prstom. 

Ako Altra Lone Peak 5 sedia?

Na nohy 24×9,5cm som skúšala veľkosť 38,5 a 39 pre porovnanie. Vnútorná dĺžka 38,5 je cca 24,7cm a 39 majú cca 25,3cm. lepšie mi sedeli 39. Pri bežeckých topánkach počítajte s väčším nadmerkom ako pri barefoot obuvi na bežné nosenie. Je to samozrejme individuálne, ak máte možnosť, skúste aj dve veľkosti pre porovnanie. Vnútorná šírka závisí priamo od obvodu prstových kĺbov, zvršok je dosť prispôsobivý.

Altra Lone Peak 5 sedia na normálne a širšie nohy, na nižší až vyšší priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Altry je možné pekne regulovať a prispôsobiť. Okolo členku a v päte mi sedia veľmi dobre a nohy sú fixované aj v teréne.

Altry som vyvetrala na rýchlochôdzi, behu a menších túrach. Povrch bol väčšinou lesný, miestami kombinovaný s asfaltom. Mimo športu nosím barefoot obuv, ktorá samozrejme tlmenie nemá, preto som si na tento aspekt musela zvyknúť, ale bola to otázka pár minút. Pohodlie a komfort hodnotím veľmi pozitívne, priestor na prsty a tvar špičky je dokonca lepší ako pri niektorých barefoot topánkach.

Testovanie v teréne dopadlo zatiaľ na výbornú, aj v náročnejšom teréne či stúpaní držali krásne. Priľnavosť nesklamala ani pri stúpaní po špičkách, či prudkom klesaní. Plánujem ešte otestovať blato 🙂

Zhrnutie

Altra Lone Peak sú prepracované tenisky do terénu, vhodné aj na dlhšie trasy. Poskytujú priestor na prsty, majú anatomický tvar špičky, nulový drop a podrážku s tlmením. Polstrovanie v kombinácii so šnurovaním poskytne komfort a nohy zároveň fixuje. Podrážka s výrazným dezénom vás podrží v rôznom teréne. Nájdete ich vo viacerých prevedeniach na top4running.sk a s kódom stastnenozky získate 5% zľavu.


Similar Posts