Barefoot | barefoot dospelí | Recenzie

Xero Shoes Speed Force, recenzia

  • šírka nôh: užšie až normálne široké
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: úzke až širšie

Ľahké vzdušné vegánske tenisky vhodné na rôzne športové aktivity aj na bežné nosenie. Takto by som opísala Xero Shoes Speed Force. Po troch mesiacoch aktívneho testovania vám prinášam túto recenziu na červený model vo veľkosti 39. Mala som možnosť testovať ich vďaka spolupráci s naboso.cz, kde ich nájdete v predaji aj v čiernej farbe. S kódom stastnenozky získate zľavu 10% na všetky nezľavnené modely Xero Shoes.

be-lenka-jar-2023

Prepracovaný prispôsobivý zvršok

Zvršok tenisiek je zo vzdušnej sieťoviny. Celý zvršok je veľmi mäkký, príjemný a prispôsobivý. Tenisky sú vhodné aj pre vegánov – na ich výrobu neboli použité materiály živočíšneho pôvodu. Pozrite si aj 3D náhľad v naboso.cz. Sieťovina by sa mala podľa výrobcu prispôsobiť do takej miery, že o teniskách neviete. Môžem potvrdiť, že sú dostatočne prispôsobivé a dajú sa pekne zafixovať šnúrkami. Doťahovaním šnúrok sa stiahnu aj reflexné pásiky a tak tenisky pekne priľnú k nohám.

So šnúrkami sa ľahko pracuje a uťahuje aj v mínusových teplotách, napr. pred behom dole kopcom. Nemala som problém s rozväzovaním, držali dobre aj na jednom uzle. Šnúrky sú prevlečené cez jazyk a tiež cez reflexné pásiky. Dotiahnutím sa jemne dotiahnu a priľnú k nohám. Toto je pre mňa osobne výborný a efektívny nápad. Nechýba ani reflexné logo na päte a na jazyku. Pozrite si aj video z testovania.

Vnútro je zo sieťoviny. Vyberateľné stielky sú ohybné a zo spodnej penovej strany perforované. Po obvode päty sú vyvýšené. Hrúbka peny v nezaťaženom stave je 3mm. Päta si drží tvar, ale zároveň je mäkká a pohodlná.

Podrážka FeelTrue®

4,5mm podrážka  FeelTrue® s výstupkami podrží pekne v rôznom teréne. Tenisky sú vhodné na beh, turistiku, či iné športy alebo aj na bežné nosenie. Drop je nulový, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. Ohybnosť podrážky je výborná, porovnateľná napr. z Merrell Glove. Ohybnosť je zachytená aj vo videu.

Tvar špičky sedí nohám s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohám s mierne dlhším druhým prstom. Xero Shoes sedia aj na nohy s vbočenými palcami (halluxami).

Ako Xero Shoes Speed Force sedia?

Vnútorné rozmery veľkosti 39  250x96mm, pričom šírka závisí od obvodu prstových kĺbov, pánske modely sú priestrannejšie. Vnútorná dĺžka sedí s tabuľkou naboso.cz. Stielky sú užšie ako reálna šírka, postavenie sa na stielky teda nie je vhodný spôsob overenia si, či tenisky sedia.

Xero Shoes Speed Force  sedia na užšie až normálne široké nohy, vďaka strihu na nižší až vyšší priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Na prvý pocit mi tenisky sedeli skôr bez stielok, mám radšej pocit väčšej voľnosti. Pred behom som ich však vložila pre lepšiu fixáciu. Tenisky sa rýchlo prispôsobili nohám a bez stielok som ich už nenosila.

Xero Shoes Speed Force som testovala zatiaľ v zimných mesiacoch, najmä na beh. Zažili si suchý povrch, blato, čerstvý aj zamrznutý sneh. Tenisky nie sú nepremokavé, napriek tomu vykazujú istú odolnosť. Po skočení do mláky však pochopiteľne premokli 🙂 Na dlhšie trasy odporúčam nepremokavé ponožky.

Speed Force sa zmestia do ruksaka alebo si ich môžete naň tiež zavesiť, sú ľahučké. Sprevádzali ma aj počas behu naboso, mala som ich zavesené na ruke 🙂

Tenisky aj vyberateľné stielky rýchlo preschnú, údržba nie je nejako náročná. Nánosy blata opadnú a zvyšok som čistila vlhkou handričkou.

Počas testovania som veľmi ocenila šnúrky, pretože sa s nimi dobre pracuje, pred zostupom som ľahko tenisky dotiahla aj v mínusových teplotách. Držali aj na jednom uzle.

Celkovo mám z tenisiek veľmi dobrý pocit a stali sa mojimi obľúbenými aj pre ich nízku hmotnosť, prepracovanie, schopnosť prispôsobiť sa a pohodlie. Pokiaľ ste ešte Xero Shoes neskúšali, odporúčam 🙂


Similar Posts