Barefoot | barefoot dospelí | detské barefoot | Recenzie

Altra Lone Peak 6, recenzia

  • šírka nôh: normálne široké a širšie
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: užšie až širšie

Obuv na aktivity ako beh, turistika, či celkovo šport, je individuálna téma. Čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. V tejto recenzii vám predstavím ďalšiu novinku 2022 – Altra Lone Peak 6. Oproti predošlému modelu 5 došlo k niekoľkým zmenám, ktoré sú bližšie popísané v nasledujúcich riadkoch. Altra sú bežecké tenisky s anatomickým tvarom špičky, nulovým dropom a hrubšou tlmiacou podrážkou s dezénom. Značka Altra je aktuálne dosť preberaná v kruhoch barefoot priaznivcov, preto som vďačná za možnosť testovať ich a podeliť sa s vami o svoje dojmy. Testovala som veľkosť 39, mám ich z top4running.sk a s kódom stastnenozky získate 5% zľavu.

Prevedenie

Model Lone Peak 6 je vyvinutý špeciálne na trailový beh. Konštrukcia tenisky spolu s uväzovaním zabezpečí dobrú stabilitu chodidla v teréne. Zvršok je z rýchloschnúceho vzdušného materiálu, čo oceníte pri dlhších trasách alebo pri vyšších teplotách. Na netextilných častiach nájdete jemnú potlač. Tieto časti sú zaroveň praktické, pretože chránia namáhané oblasti tenisiek, ktoré sa v teréne stretnú s rôznymi prekážkami a zároveň fixujú chodidlá a chránia ich pred ostrými skalami a pod. Pozrite si aj video prevedenia.

Po obvode špičky sú tenisky extra chránené. Laserom vyrezané dierky podporujú odvádzanie vlhkosti z tenisiek. Tenisky ukrývajú v pätovej časti suchý zips na uchytenie návlekov. Vpredu sa návleky uchytia o šnúrky.

Oproti modelu Lone Peak 5 je zmena v prevedení systému uťahovania šnúrok, čo môžete vidieť aj na fotkách. Samozrejmosťou je putko na jazyku, vďaka ktorému jazyk drží, kde má. Uško na jazyku a v pätovej časti je textilné, čo je oproti modelu Lone Peak tiež drobný rozdiel.

Vyberateľné stielky majú v pätovej časti žliabok na fixáciu päty. Päta tenisiek je spevnená, vo vnútri nájdete príjemné polstrovanie.

Podrážka, tlmenie, priľnavosť

Ako aj pri modeli Lone Peak 5, aj model 6 má medzipodrážku Altra EGO TM , ktorá zabezpečuje strednú úroveň tlmenia. Nechýba ani výrazný dezén podrážky MaxTrac™ Altry majú nulový drop (rozdiel medzi hrúbkou podrážky pod špičkou a pätou je nulový), čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. Tvar špičky je vhodný pre nohy s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohy s mierne dlhším druhým prstom. 

Ako Altra Lone Peak 6 sedia?

Vnútorná dĺžka 39 je cca 25,3cm. Pri bežeckých topánkach počítajte s väčším nadmerkom ako pri barefoot obuvi na bežné nosenie. Je to samozrejme individuálne, ak máte možnosť, skúste aj dve veľkosti pre porovnanie. Vnútorná šírka je cca 9,6cm, závisí priamo od obvodu prstových kĺbov, zvršok je dosť prispôsobivý.

Altra Lone Peak 6 sedia na normálne a širšie nohy, na nižší až vyšší priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Fixácia chodidla je veľmi dobrá vďaka uťahovaniu a polstrovaniu vo vnútornej časti päty a pod členkami. K fixácii navyše prispievajú aj stielky so žliabkom. Tenisky mám otestované už v predošlej verzii 5 a ani tieto 6-tky nezaostávajú. Podrážka výborne drží v teréne. V zadnej časti podrážka vytŕča pár milimetrov, čo oceníte pri zostupe. Rýchloschnúci a priedušný zvršok napomáha ku komfortu počas vyšších teplôt a dlhších trás.

Tenisky Altra Lone Peak 6 sú vhodné nielen na beh, ale aj na turistiku. Majú anatomický tvar špičky, podrážku s dezénom a tlmením.


Similar Posts