Ako odmerať vnútornú dĺžku a šírku obuvi
V tomto článku nájdete návod ako zmerať vnútornú dĺžku a šírku topánok. Obsahuje aj videonávody. Verím, že vám to pomôže a zjednoduchší meranie. Odporúčam premerať každý pár barefoot obuvi, ktorý zakúpite. Vyhnete sa tým možným rozdielom, nedorozumeniam a v neposlednom rade budete mať istotu, či sedia na nôžky vášho dieťatka.
Vnútorná dĺžka
Vnútorná dĺžka obuvi sa zisťuje meradlom Plus12. Meranie metrom, špajdlou alebo digitálnym meradlom Clevermess nie je presné. Meter a špajdla sa dostanú aj do tých častí topánky, kde sa detský palček pre svoju výšku nedostane a meradlo Clevermess meria nesprávne – do stredu špičky. Meradlo Plus12 je vhodné, pretože má zobáčik vysoký približne ako palec a môžeme ním merať dĺžku od stredu päty do stredu najdlhšieho prsta (väčšinou palca). Týmto spôsobom sa zisťuje aj dĺžka nohy pri obkresľovaní. Viac o tejto problematike nájdete aj v tomto článku.
A teraz samotné meranie. Meradlo vložíme do topánky, zvnútra ho prstami poriadne zatlačíme do päty aby sa zobáčik v päte usadil a tiež aj zvonku, aby sa už nehýbalo. Toto je veľmi dôležitý krok. Ak meradlo nebude poriadne usadené, bude sa voľne pohybovať v topánke a nameriame iné hodnoty.
Telo meradla smerujeme k najdlhšiemu prstu (na fotke k palcu, ak je najdlhší prst druhý, smerujeme zobáčik k nemu). Môžeme si pomôcť prstami a „vytočiť“ ho smerom k vnútornej strane topánky.
telo meradla je vytočené k palcu
Ak je vytočené, zatláčame a posúvame stupnicu, až kým sa zobáčik nedostane do špičky.
Zatlačíme, či nás pustí ešte viac a ak nie, pozrieme sa na hodnotu stupnice v milimetroch, nič neodrátavame ani neprirátavame. Koľko meradlo ukazuje, taká je vnútorná dĺžka topánky. Na fotke je to 149mm. Treba sa vyhnúť príliš silnému zatláčaniu, ktoré spôsobuje prehýbanie stupnice v prednej časti a teda spôsobuje odchýlky.
Vnútorná šírka
Na meranie vnútornej šírky obuvi sa v predajniach a eshopoch používa digitálne meradlo Clevermess. Je to drahšia investícia, preto sa nižšie dozviete, ako sa dá zistiť vnútorná šírka aj pomocou špajdle.
Clevermess pracuje na princípe, že sa jeho ramená pohybujú do strán a zároveň displej ukazuje hodnotu v milimetroch, max. 80mm. Ramená meradla je potrebné zatlačiť až na úroveň podrážky. Ak ramená nie sú dostatočne zatlačené, rozťahujú zvršok do strán nad úroveň podrážky a zároveň sa uberá z výšky zvršku nad prstami ako je vidieť v tomto videu.
nezatlačené ramená meradla – šírka je 72mm
zvršok je roztiahnutý mimo šírky podrážky
ak sú ramená nezatlačené (sú navoľno), dochádza k zníženiu zvršku – priestoru na prsty
zatlačené ramená meradla na úroveň podrážky – šírka je 64mm
pri zatlačení ramien meradla na úroveň podrážky sa automaticky zdvihne zvršok a vznikne priestor na prsty
Na stránkach eshopov nájdete rôzne údaje vnútornej šírky pre ten istý pár obuvi práve z dôvodu, že dochádza k zatláčaniu ramien na inú úroveň alebo sa nechávajú úplne navoľno. Viac o tejto problematike aj s príkladmi nájdete v tomto článku.
Meranie špajdlou
Odstrihneme si špajdlu kúsok kratšiu ako je šírka podrážky, vložíme ju do špičky nad úroveň stielky. Snažíme sa ju uložiť kolmo na os chodidla (stred päty-stred 2.prstu), pretože týmto spôsobom meria aj meradlo Clevermess. Takto sa zisťujeaj šírka nôh pri obkresľovaní.
Môžu nastať 3 situácie – špajdla bude široká, úzka alebo akurát. Ak je špajdla príliš široká, bude rozťahovať zvršok do strán. V tom prípade z nej odstrihneme cca 2mm a vložíme znovu. Ak je príliš úzka, nebude v špičke držať. Ak je akurát, zvršok nerozťahuje do strán, ani nepadá dole. Vyberieme ju, priložíme ku pravítku a zistíme jej šírku a teda aj vnútornú šírku obuvi.
špajdla je príliš široká
špajdla je akurát – nerozťahuje zvršok do strán a nepadá ani dole
Na túto metódu môžete použiť aj slamku alebo pri menších topánkach špáradlo. Slamka sa však môže ohnúť a ťažko sa s ňou pracuje.