Barefoot | barefoot dospelí | Recenzie

Xero Shoes Mika, recenzia

  • šírka nôh: užšie až normálne široké
  • priehlavok: nižší až vyšší
  • členky: úzke až širšie

Na modely značky Xero Shoes som počula veľa chvál, najmä na trailovú podrážku, ktorá sa stále na trhu barefoot obuvi objavuje málo. Veľa ste sa na Xero Shoes pýtali, ja som bola zvedavá tiež a tak vznikla spolupráca s www.naboso.cz, vďaka ktorej môžem som mohla pre vás testovať zateplený model Mika v čiernej farbe vo veľkosti 38,5.

Ide teda o čižmy/snehule s trailovou podrážkou, ktoré vás podržia v teréne a zároveň umožnia kontrolu nad pohybom. Vyrábajú sa od veľkosti 35,5 do 41,5 v čiernej a hnedej farbe. Kúpite ich v naboso.cz , s kódom stastnenozky získate zľavu 10% na všetky nezľavnené modely Xero Shoes.

xero-shoes-mika

Prevedenie

Zvršok je prevažne z plátna, ktoré má špeciálnu vodoodpudivú úpravu, obstála aj počas môjho testovania v mokrej tráve a snehu. Čižmy sú vhodné aj do snehu, môžete ich sem-tam naimpregnovať. Vzhľad špičky nepôsobí nápadne široko vďaka strihu, celkovo je tento model krásne prepracovaný, vhodný na bežné nosenie, aj k športovým šatám alebo do lesa a terénu. Pozrite si aj video prevedenia.

 

Nohám sa topánky prispôsobia vďaka šnúrkam. Šnúrky sú okrúhle, elastické, ľahko sa doťahujú.

Vnútro je zateplené mäkkou a príjemnou teplou „flanelovou“ podšívkou. O tepelný komfort sa postarajú aj vyberateľné termo stielky. Môžete ich nahradiť tiež merino stielkami. Najmä na dlhšie prechádzky či túry odporúčam aj merino ponožky. Pozrite si aj ďalšie tipy, ako udržať nohy v zime teplé.

V hornej časti sáry a tiež na jazyku sú čižmy polstrované a chôdza v nich je pohodlná. V zadnej časti sa nachádza praktické uško. Päta nie je spevnená tvrdým opätkom, pri chôdzi sa prispôsobí.

Podrážka a ohybnosť

Špeciálna podrážka FeelTrue® je vysoko trakčná, má výstupky. Je navrhnutá do terénu a zároveň umožňuje kontakt s povrchom, možnosť regulovať stabilitu a pohyb. Drop je nulový, čo je jedno z kritérií barefoot obuvi. Ohybnosť podrážky je slušná, ako nové sú tuhšie, čo je vidieť aj vo videu ohybnosti, nosením však zmäkli.

Tvar špičky sedí nohám s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohám s mierne dlhším druhým prstom. Xero Shoes sedia aj na nohy s vbočenými palcami (halluxami).

Vnútorné rozmery

Vnútorné rozmery veľkosti 38,5  250x96mm, pričom šírka závisí od obvodu prstových kĺbov. Vnútorná dĺžka sedí s tabuľkou naboso.cz.

Xero Shoes Mika sedia na užšie až normálne široké nohy, nižší až vyšší priehlavok. Sedia aj na užšie členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Ako sedia?

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Výškovo mi siahajú skoro do polovice lýtok.

Xero Shoes Mika som testovala s originálnymi termo stielkami aj s merino stielkami. Dlhšie postávanie sa zaobišlo bez pocitu chladu. Na dlhšie prechádzky či túry poslúžia veľmi dobre aj merino ponožky. Čižmy/snehule som testovala na bežných prechádzkach aj na rôznych povrchoch a terénoch. Musím povedať, že podrážka ma milo prekvapila najmä na prudších kopcoch. Po tráve či tráve a blate sa dole kopcom nešmýkalo. Mokrú trávu aj sneh zvládli Mika bez ujmy. Skúšala som aj kritické povrchy, na ktorých sa mi šmýka vo všetkých topánkach – šikminu s ľadom a šmykľavou dlažbou. Bolo to lepšie, ale šmýkalo sa. Na takéto extrémne povrchy odporúčam špeciálne návleky/mačky alebo sa im jednoducho vyhnúť 🙂

Xero Shoes Mika sú topánky s veľkým využitím, či už na bežné nosenie alebo aj na túry. Podrážka s výstupkami je skvelá do terénu a zároveň umožňuje kontrolu nad pohybmi a precítenie povrchu. U mňa majú plus aj vďaka nízkej hmotnosti, celkovej flexibilite zvršku, ktorý sa prispôsobí. Navyše vyzerajú veľmi pekne a nepôsobia široko.


Similar Posts