Barefoot | Články | Ostatné články

Barefoot v zime-ako udržať nohy teplé

Mnohí ľudia majú obavy, či je barefoot v zime možný, či v takých topánkach nie je zima.. Predsa len tenká podrážka v kombinácii s mínusovými teplotami a snehom na prvý pohľad veľmi nejde dokopy. Ako to teda je?

Barefoot obuv rešpektuje tvar nohy, vďaka správnemu nadmerku je noha v topánke aktívna a svaly môžu pracovať. Tým sa nohy zohrievajú a sú teplé.

Na čo si dať teda pozor, aby nohy ostali teplé?

Pri výbere vhodnej barefoot obuvi sa riadime rozmermi a tvarom nôh, typom členku a priehlavku a následne vyberáme obuv s dostatočným nadmerkom do dĺžky aj šírky. Príliš malý nadmerok alebo úzke topánky obmedzujú nohy, tie sa nehýbu a sú studené. Naopak aj príliš veľký nadmerok môže byť na škodu, veľký priestor sa nevyhreje.

barefoot-v-zime-stonz

na fotke má dievčatko obuté Stonzy – ideálne pre chodcov začiatočníkov

Vyhýbame sa obliekaniu hrubých, príliš tesných obmedzujúcich pančúch či ponožiek alebo vrstveniu pančúch a ponožiek. Opäť dôjde k obmedzeniu slobody nôh a výsledok už poznátePrečítajte si tipy na barefoot ponožky. 

Väčšina barefoot obuvi na zimu je vo vnútri zateplená. Pod stielkou sa nachádzajú ešte izolačné vrstvy a až potom je samotná podrážka. Merino stielky si môžete aj dokúpiť a vystrihnúť, pokiaľ topánky zateplené nie sú alebo originálne stielky doslúžili.

Overené mám Wildling Shoes stielky (sekcia Accessories), ktoré sa vyrábajú vo veľkostiach topánok a sedia aj do iných značiek 🙂 Potom sú to VTR strihacie stielky s latexovou/ALU spodnou vrstvou, tie odporúčam kupovať aspoň o 2-3 čísla väčšie. Ja deťom kupujem rovno dospelácke a strihám podľa originálnych stielok. Nezabúdajte stielky vybrať po dlhšom nosení topánok, aby sa presušili.

Na zvýšenie tepelného komfortu slúžia dobre aj merino ponožky, tipy na merino ponožky, prípadne kombinácia termoprádla a merino ponožiek.

Malým detičkám, ktoré si po prechádzke potrebujú oddýchnuť v kočíku alebo v nosiči, môžete nôžky zatepliť dekou, fusakom, vsadkou do bundy, či kapsou na nosenie.

Pocit studených nôh vzniká aj v prípade, že sa nohy spotia. Zateplené topánky sa obujú pri vyššej teplote a problém je na svete. Často sa predčasne obúvajú čižmy alebo zateplené gumáky, napr. Demar Mammut. Kým sa nepohybuje teplota okolo nuly, postačia členkové celoročné topánky, prípadne zateplené flisom (moje deti nosia tenisky kým nie sú cca 3°C).

Pozor aj na teplotu topánok, obúvajte si teplé topánky. Studené topánky sa ťažšie vyhrievajú a nohy sú studené.

Nohy sú vo vhodne zvolenej barefoot obuvi aktívne a teplé. Pre nohy a celé telo má priaznivý vplyv otužovanie, odporúčam vyskúšať v zime po čerstvom snehu 🙂 Vyhýbajte sa návykom nadmerného zatepľovania nôh ako je bežné pri klasických neBF topánkach.


Similar Posts