Barefoot v zime-ako udržať nohy teplé

Mnohí ľudia majú obavy, či je barefoot obuv vhodná aj v zime. Predsa len tenká podrážka v kombinácii s mínusovými teplotami a snehom na prvý pohľad veľmi nejde dokopy. Ako to teda je?

barefoot-v-zime-stonzna fotke má dievčatko obuté Stonzy – ideálne pre chodcov začiatočníkov

Barefoot obuv rešpektuje tvar nohy, vďaka správnemu nadmerku je noha v topánke aktívna a svaly môžu pracovať. Tým sa nohy zohrievajú a sú teplé.

Na čo si dať teda pozor, aby nohy ostali teplé?

Obuv musí dobre sadnúť, riadime sa rozmermi nôh a následne vyberáme obuv s dostatočným nadmerkom do dĺžky aj šírky. Príliš malý nadmerok alebo úzke topánky obmedzujú nohy, tie sa nehýbu a sú studené. Naopak aj príliš veľký nadmerok môže byť na škodu.

Príčinou studených nôh zvyknú byť aj topánky, ktoré sú príliš tesné na priehlavku. Merať nohy je vhodné v tenkých ponožkách alebo pančuškách. Vyhýbame sa obliekaniu hrubých, príliš tesných obmedzujúcich pančúch či ponožiek alebo vrstveniu pančuchy s ponožkami. Opäť dôjde k obmedzeniu slobody nôh a výsledok už poznáte. Mne sa osvedčili voľnejšie ponožky označené ako „diabetické“ – kúpila som ich v Lidli.

Väčšina barefoot obuvi na zimu je zateplená aj na stielke. Ak to tak nie je, môžete deťom teplú stielku (napr. merino) jednoducho vystrihnúť z dospeláckych stielok. Na zvýšenie tepelného komfortu slúžia dobre aj merino ponožky, prípadne kombinácia termoprádla a merino ponožiek.

Deťom, ktoré si po prechádzke potrebujú oddýchnuť v kočíku alebo v nosiči, je nutné nôžky zatepliť dekou, fusakom, vsadkou do bundy, či kapsou na nosenie.

Pocit studených nôh vzniká aj v prípade, že sa nohy spotia. Zateplené topánky sa obujú pri vyššej teplote a problém je na svete. Kým sa nepohybuje teplota okolo nuly, postačia členkové celoročné topánky, prípadne zateplené flisom (moje deti nosia tenisky kým nie sú cca 3°C).

Treba si uvedomiť, že nohy sú v barefoot obuvi aktívne a vyhýbať sa návykom nadmerného zatepľovania nôh ako je bežné pri klasických neBF topánkach.

Share on facebook
Share on email

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on email

Predstavujeme značky:

Zľavové kódy:

ANGLES FASHION zľava 5% s kódom ANGLESNOZKY zľava platí do 31.8.2020

DOTS od BAREFU zľava 5% s kódom 2880ts5 

KOBERČEKY od bebee zľava 50% na doprave s kódom stastnenozky

VAWA zľava 5% s kódom stastnenozky5

Najčítanejšie články:

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

súvisiace

maxatko

Spoznajte Maxatko

V novom projekte Magazín môžete nakuknúť do zákulisia e-shopov, predajní, výrobcov a dozvedieť sa informácie o rôznych novinkách zo  sveta barefoot obúvania. Verím, že sa

beda linda - blueberry

Beda Linda vs. Blueberry, porovnanie

šírka nôh: normálne široké až široké priehlavok: nižší až vyšší členky: užšie až širšie Značka Beda je obľúbenou voľbou najmä na širšie nôžky. Na trhu pribudlo viacero

Protetika novinky jeseň/zima 2020

Protetika prichádza každú sezónu s novinkami, v tomto článku vám predstavím nové barefoot modely na jeseň a zimu 2020. Tento článok vznikol vďaka spolupráci s