Barefoot | Články | Ostatné články

Barefoot v zime-ako udržať nohy teplé

Mnohí ľudia majú obavy, či je barefoot obuv vhodná aj v zime. Predsa len tenká podrážka v kombinácii s mínusovými teplotami a snehom na prvý pohľad veľmi nejde dokopy. Ako to teda je?Barefoot obuv rešpektuje tvar nohy, vďaka správnemu nadmerku je noha v topánke aktívna a svaly môžu pracovať. Tým sa nohy zohrievajú a sú teplé.

Na čo si dať teda pozor, aby nohy ostali teplé?

Pri výbere vhodnej barefoot obuvi sa riadime rozmermi a tvarom nôh, typom členku a priehlavku a následne vyberáme obuv s dostatočným nadmerkom do dĺžky aj šírky. Príliš malý nadmerok alebo úzke topánky obmedzujú nohy, tie sa nehýbu a sú studené. Naopak aj príliš veľký nadmerok môže byť na škodu, veľký priestor sa nevyhreje.

barefoot-v-zime-stonz

na fotke má dievčatko obuté Stonzy – ideálne pre chodcov začiatočníkov

Vyhýbame sa obliekaniu hrubých, príliš tesných obmedzujúcich pančúch či ponožiek alebo vrstveniu pančuchy s ponožkami. Opäť dôjde k obmedzeniu slobody nôh a výsledok už poznáte. Mne sa osvedčili voľnejšie ponožky označené ako „diabetické“ – kúpila som ich v Lidli. Deťom kupujem v rôznych obchodoch, naposledy som vhodné našla v H&M, Pepcu či v Lindexe.

Väčšina barefoot obuvi na zimu je zateplená aj na stielke. Ak to tak nie je, môžete deťom teplú stielku (napr. merino) jednoducho vystrihnúť z dospeláckych stielok. Na zvýšenie tepelného komfortu slúžia dobre aj merino ponožky (osvedčenú mám pre deti aj dospelých značku Diba), prípadne kombinácia termoprádla a merino ponožiek.

Malým detičkám, ktoré si po prechádzke potrebujú oddýchnuť v kočíku alebo v nosiči, môžete nôžky zatepliť dekou, fusakom, vsadkou do bundy, či kapsou na nosenie.

Pocit studených nôh vzniká aj v prípade, že sa nohy spotia. Zateplené topánky sa obujú pri vyššej teplote a problém je na svete. Často sa predčasne obúvajú čižmy alebo zateplené gumáky, napr. Demar Mammut. Kým sa nepohybuje teplota okolo nuly, postačia členkové celoročné topánky, prípadne zateplené flisom (moje deti nosia tenisky kým nie sú cca 3°C).

Nohy sú vo vhodne zvolenej barefoot obuvi aktívne a teplé. Pre nohy a celé telo má priaznivý vplyv otužovanie, odporúčam vyskúšať v zime po čerstvom snehu 🙂 Vyhýbajte sa návykom nadmerného zatepľovania nôh ako je bežné pri klasických neBF topánkach.

Similar Posts