Barefoot | Články | Meranie nôh a obuvi | Návody na meranie

Meradlo Plus 12 vs. Clevermess – rozdiely medzi meraním

Na meranie vnútorných rozmerov obuvi sa používa meradlo Plus 12 a digitálne meradlo Clevermess. Pri výbere vhodnej obuvi je dôležité poznať nielen rozmery nôh, ale aj vnútorné rozmery obuvi. Dobre padnúce topánky majú mať o trošku väčšie rozmery ako majú nohy, pretože chodidlá potrebujú nadmerok – priestor na prácu, posúvajú sa dopredu pri chôdzi, pri postavení na špičky sa zase rozširujú. Vnútorné rozmery sa zisťujú meradlom Plus 12 a digitálnym meradlom Clevermess. V tomto článku sa dozviete, prečo medzi nimi vznikajú rozdiely pri meraniach. Ako presne meradlá fungujú je bližšie popísané v článku spôsoby merania nôh.

Pomocou meradla Plus 12 sa zisťuje vnútorná dĺžka a to tak, že meradlo sa uloží do päty, predná časť sa vysúva smerom k palcu (pozor, nie do stredu špičky, preotže nohy sa správne merajú tiež od stredu päty po palec). Iba v prípade, že je druhý druhý prst dlhší ako palec, môžete merať nohy a smerovať meradlo od päty k druhému prstu. Na bielej posuvnej časti je stupnica v milimetroch, ktorá vám prezradí reálnu vnútornú dĺžku topánok. Pozrite si aj video Ako meradlo Plus12 používať.

Digitálne meradlo Clevermess slúži na zisťovanie vnútornej dĺžky a pomocou bielych ramien aj vnútornej šírky obuvi. Meradlo sa uloží do topánky a po chvíli zapípa a zobrazí veľkosť nadmerku v milimetroch (nezobrazuje hodnotu vnútornej dĺžky). Meradlo je uložené v topánke od päty po stred špičky.

clevermess-na-stielke

Ako vzniknú rozdiely v meraniach?

Prvým dôvodom prečo vzikajú odchýlky pri meraniach je spomenutý vyššie. Meradlo Plus 12 smeruje od stredu päty po palec a Clevermess od päty do stredu špičky. Príčinou je tiež výška zobáčika. Meradlo Plus 12 má vyšší zobáčik, preto sa nedostane úplne dopredu topánky ale iba tam, kde sa reálne dostane palec. Zobáčik Clevermessu je nižší, dostane sa až úplne dopredu a teda namerá viac, no tento údaj je nesprávny, pretože detský palec sa tam kvôli svojej výške nedostane.

Na fotografiách sú porovnané zobáčiky meradiel s detskou nôžkou s dĺžkou 16cm. Zobáčik meradla Plus 12 je iba kúsok menší ako palček, čiže dĺžka zistená meradlom sa môže považovať za správny údaj. Samozrejme, ideálne meradlo by malo mať presne výšku palca, no také na trhu chýba.

Zobáčik Clevermessu je približne v polovici palca, preto aj z toho dôvodu toto meradlo nepoužívam na zisťovanie vnútornej dĺžky. Jednoducho povedané, tým, že je plochý, namerá vždy viac ako je reálne využiteľný priestor v topánke.

clevermess-vs-palcek

Meradlá som porovnala aj s menšou nôžkou dlhou 12,7cm. Zobáčik meradla Plus 12 je o pár milimetrov vyšší ako palček. Skúsení „merači“ už vedia, že pri menších topánočkách treba do meradla viac zatlačiť alebo prirátať 2-3mm na dĺžku. Kde sa zobáčik nachádza je vidieť aj na zvršku topánky. Tým vás však zaťažovať nebudem, to by bolo na ďalší dlhý článok 🙂

Clevermess je kúsok nižší ako palček, no pre zistenie vnútornej dĺžky topánok v menších veľkostiach je nepoužiteľný. Veľmi komplikovane sa vkladá do maličkých topánok a v ohrození su aj ramená meradla, ktoré by sa mohli zlomiť. Navyše, meria od päty do stredu špičky, čiže hodnota vnútornej dĺžky nie je presná.

clevermess-vs-palcek-nozka-12,7cm

Na záver krátke zhrnutie, meradlo Plus 12 je vhodné na zisťovanie vnútornej dĺžky, je potrebné s ním však naučiť pracovať, dobre ho uložiť do päty, smerovať k palcu a adekvátne zatlačiť. Meradlo Clevermess je vhodné na zisťovanie vnútornej šírky topánok, no aj v tomto prípade je potrebné ramená stláčať vhodným spôsobom.  Hodnoty vnútornej dĺžky nie sú presné.


Similar Posts