Barefoot | barefoot dospelí | Články | detské barefoot | Ostatné články | Ostatné recenzie | Recenzie

Barefoot ponožky

Barefoot ponožky sú vlastne také, ktoré sú dostatočne široké a elastické, umožňujú prstom pracovať. Nemusia byť priamo označené „barefoot“. Vhodné ponožky nájdete aj v rôznych bežných predajniach, nielen v tých barefootových.

Prečo na ponožkách záleží?

Úzke ponožky ničia efekt barefoot topánok = nohy nemôžu pracovať, často bývajú nohy studené. Príliš tesné ponožky stláčajú prsty k sebe a zvýrazňujú hallux valgus – vbočený palec. Prečo teda investovať do barefoot obuvi a nosiť úzke ponožky? V tomto článku vám dám pár tipov na ponožky, ktoré spĺňajú požiadavky tak, aby nohy mali pohodlie a priestor na prácu.

Materiál

Ideálne sú čo najviac prírodné materiály aj keď je to niekedy dosť veľký problém, bežne v obchodoch je to skôr samá umelina…

Obyčajné alebo so vzormi?

Ponožky bez vzorov (hladké) nohy neobmedzujú. Niektoré ponožky so vzormi majú na vrubovej strane uzlíky a nitky, čo nemusí byť príjemné. Môžu tiež vplývať na mieru elasticity, prípadne škrtiť nohy vo vrchnej časti.

Dĺžka, šírka, tvar a elasticita

Bežné obchodné retazce mávajú v ponuke väčšinou ponožky na užšie nohy, nebojte sa zvoliť väčšiu veľkosť, niekedy je potrebné dokonca ísť o 2-3 veľkosti nahor. Široké nohy majú výber trochu ťažší, je dôležité, aby ponožky nestláčali prsty k sebe. Ponožky by mali byť dostatočne elastické, tiež aj vo vrchnej časti, aby sa nezarezávali do členkov, lýtok. Najmä na šport sú výborné prstové ponožky. Pozor aj na tvar ponožiek, najmä tie maličké, pre deti do 1r. bývajú úzke a tvar sa v prstoch zužuje, bráni prirodzenej expanzii prštekov do vejárika.

Tipy na ponožky

TIPY na široké ponožky: Gecko s protišmykom, Be Lenka, prstové Injinji, Jeej design, na dobré som natrafila aj v Lindexe a ZAJO, overené mám diabetiské z Lidl a Voxx zo Sportisimo. 

(Nielen) na zimu sú skvelé merino ponožky, skúsenosť mám s Diba, Icebreaker, Lasting, Woolit. Ďalšie majú napr. Wildling Shoes, Surtex, Be Lenka.

Tipy na merino stielky

Spomeniem aj merino stielky, ktoré mám overené a prispievajú k tepelnému komfortu. Sú to Wildling Shoes stielky (sekcia Accessories), ktoré sa vyrábajú vo veľkostiach topánok a sedia aj do iných značiek 🙂 Potom sú to VTR strihacie stielky s latexovou/ALU spodnou vrstvou, tie odporúčam kupovať aspoň o 2-3 čísla väčšie. Ja deťom kupujem rovno dospelácke a strihám podľa originálnych stielok.

Ponožky Be Lenka

Zloženie: 75 % bavlna, 22 % polyamid, 3 % elastan. Sú dostatočné elastické, rešpektujú tvar nôh a horný lem je príjemný. Na výber je niekoľko farebných prevedení, majú v ponuke aj merino ponožky.

Ponožky woolit

Zloženie: 80% merino vlna, 18% polyamid, 2% elastan. Sú tenké a dostatočne prispôsobivé. Vrchný lem je jemný a elastický. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach.

Ponožky Lasting

Zloženie: 70% merino vlna, 15% polyamid, 10% siltex, 5% lycra. Oproti woolit sú hrubšie, tiež prevedenie je „športovejšie“, kľudne aj na turistiku a športy. Sú zároveň dostatočne elastické. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach.

V zime nevrstvite, mnoho mamičiek ešte stále dáva deťom pančuchy a na to ponožky. Nohy nemôžu pracovať a paradoxne sú studené. Prečítajte si viac k téme Čo robiť, aby v barefootoch nebola v zime zima na nohy.


Similar Posts