Barefoot | barefoot dospelí | detské barefoot | Ostatné recenzie | Recenzie

Altra Provision 5,recenzia

  • šírka nôh: normálne široké
  • priehlavok: nízky až vyšší
  • členky: užšie až širšie

Altra Provision 5 sa vyznačujú anatomickým tvarom špičky. Sú určené na beh po ceste. Majú pronačnú podporu, nulový drop, hrubšiu tlmiacu podrážku. Nižšie v recenzii sa o týchto vlastnostiach dočítate viac. Tento model nie je 100% barefoot kvôli hrúbke podrážky s tlmením, ktorú práve mnohí na šport vyhľadávajú.

Značku Altra nájdete na top4running.sk a mám pre vás aj zľavový 5% kód stastnenozky, ktorý môžete využiť pri nákupe. Recenzia sa týka veľkosti 39, nižšie v recenzii sú k veľkostiam bližšie informácie.

Prevedenie

Prevedenie tohto dámskeho modelu je špeciálne navrhnuté pre dámske chodidlá. Zvršok je z priedušnej sieťoviny, cez ktorú sa ľahko odvádza pot. Po obvode špičky je „pásik“, ktorý chráni zvršok. Pozrite si aj video.

Vyberateľné 6mm stielky majú vzorku, ktorá stimuluje nervové zakončenia chodidla.

Altra Provision 5 sa viažu šnúrkami, ktoré sú prevlečené cez 5 radov očiek, plus majú v hornej časti ešte jeden rad. Tento model má pronačnú podporu. Pronácia sa vyznačuje nahnutím chodidla do vnútornej strany pri došľape. Pronačná podpora slúži na elimináciu dopadov, ktoré by mohli mať negatívny vplyv.

došľap-pronácia-supinácia
zdroj: https://www.runningpro.sk/sub/runningpro.sk/images/pronated-supinated-diagramoffeet.jpg

Pronačná podpora InnovArch™ je ukrytá pod stielkami. Dotiahnutím šnúrok podpora priľne k chodidlu. Podpora sa uťahuje na dvoch miestach, čím sa dosiahne priľnavosť k chodidlu. Počas behu nie je podporu neprirodzene cítiť. Tento mechanizmus je zachytený aj vo videu.

Vnútorná časť päty je polstrovaná tak, aby bolo chodidlo fixované. Po obvode otvoru je mäkký materiál, tento model je vhodný aj na úzke členky.

Podrážka

Podrážka je zvonku mierne vytiahnutá vyššie. Na vnútornej strane päty sa nachádza GuideRail™ – podporná vodiaca „línia“, ktorá prináša podporu neutrálneho postavenia chodidla, keď je to potrebné. Počas behu túto podporu nie je neprirodzene cítiť.

Altry majú nulový drop (rozdiel medzi hrúbkou podrážky pod špičkou a pätou je nulový), čo je jedno z kritérií barefoot obuvi.  Tvar špičky je vhodný pre nohy s dominantným (najdlhším) palcom a tiež nohy s mierne dlhším druhým prstom. 

Ako Altra Provision 5 sedia?

Na nohy 24×9,5cm som vzala veľkosť 39. V tejto veľkosti mi sedia aj ostatné Altra modely. Vnútorná dĺžka je cca 25,3cm. Pri bežeckých topánkach počítajte s väčším nadmerkom ako pri barefoot obuvi na bežné nosenie. Je to samozrejme individuálne, ak máte možnosť, skúste aj dve veľkosti pre porovnanie. Vnútorná šírka závisí priamo od obvodu prstových kĺbov, zvršok je dosť prispôsobivý.

Altra Provision 5 sedia na normálne široké nohy, na nízky až vyšší priehlavok. Sedia aj na úzke členky.  Pri výbere vhodnej obuvi môžete tiež využiť služby on-line poradenstva.

Testovanie

Rozmery mojich nôh sú 24×9,5cm, mám normálne-nižšie priehlavky, užšie členky. Altry je možné pekne regulovať a prispôsobiť. Tento model je polstrovaný, pocitovo sedí veľmi dobre.

Počas testovania som mala pocit že mám chodidlá príliš vysoko kvôli hrubším stielkam. Skúsila som ich vymeniť za tenšie z modelu Superior a chodidlá mi viac zapadli do tenisiek.

Altra Provision 5 dobre držia v päte vďaka stielkam so žliabkom a tiež špeciálnemu polstrovaniu v pätovej časti.

Pronačnú podporu hodnotím pozitívne, pekne fixuje chodidlo a pri tom som počas testovania nemala neprirodzený pocit nadvihovania klenby alebo podobnej neprirodzenej podpory. Pred výberom bežeckých tenisiek na cestu je vhodné navštíviť odborníka a zistiť typ vášho došľapu.

Takisto hodnotím pozitívne pohodlie a komfort, priestor na prsty a tvar špičky je dokonca lepší ako pri niektorých barefoot topánkach.

Zhrnutie

Altra Provision 5 sú bežecké tenisky na cestu s pronačnou podporou. Poskytujú priestor na prsty, majú anatomický tvar špičky, nulový drop a podrážku s tlmením. Polstrovanie v kombinácii s pronačnou podporou poskytne komfort a nohy zároveň fixuje. Značku Altra nájdete vo viacerých prevedeniach na top4running.sk a s kódom stastnenozky získate 5% zľavu.


Similar Posts