Ako odmerať priehlavok a členok
Pred samotným výberom barefoot obuvi je potrebné okrem dĺžky a šírky nôh, odmerať priehlavok a členok. Priehlavky môžu byť nízke, stredne vysoké alebo vysoké (prípadne medzi týmito stupňami), členky sú úzke, normálne široké alebo široké. Ak viete o aký typ priehlavku a členku ide, znížite riziko kúpy nesediacich topánok. Napríklad, medzi barefoot topánkami nájdete aj také, ktoré sú vhodné na vyššie priehlavky a širšie členky. Tieto topánky by ste na úzke členky a nízke priehlavky neutiahli, boli by príliš voľné a teda nevhodné. Pozrite si tiež prehľad detských topánok a topánok pre dospelých rozdelený podľa typov nôh a priehlavku.
Ako odmerať priehlavok
Dieťa/dospelý stojí vzpriamene, nohy má vedľa seba. Priehlavok odmeriame krajčírskym metrom od podlahy ponad priehlavok a opäť k podlahe – urobíme oblúčik. Dávame pozor, aby sme neviedli meter šikmo k päte, ale aby boli konce metra kolmé na podlahu. Pozor, aby meter nestláčal priehlavok, má ho len kopírovať. Meraním zistíme dĺžku „oblúka“- tam, kde sa meter dotýka zeme. V tomto prípade má priehlavok 12,5cm.
Vysoký alebo nízky priehlavok?
To, či je priehlavok vysoký alebo nízky, môžeme zistiť pohľadom pri skúšaní topánok alebo aj orientačným výpočtom. Dĺžku nameraného oblúčika jednoducho vydelíme nameranou dĺžkou nohy. Výsledný koeficient nám približne napovie, či je priehlavok vysoký, normálny alebo nízky. Koeficienty sú výsledkom mojej vlastnej štatistiky merania vyše 1000nôh, môžu sa časom meniť 🙂
typ priehlavku | dĺžka oblúčika/dĺžka nohy |
nízky | menej ako 0,71 |
normálny | 0,71-0,78 |
vysoký | 0,78 a viac |
Príklad: Krajčírskym metrom nameriame od zeme po zem 11cm. Dĺžka nohy v našom príklade je 16cm. 11/16 = 0,6875. Podľa tabuľky ide o nízky priehlavok.
Pozor, priehlavok sa často mýli s nižšou časťou nohy – na fotke vyznačenej červenou. Táto červená časť sa nazýva metatarzus=predpriehlavok, ja ju ľudovo volám „kopček“. Každý z nás má iné nohy, na prvej fotke vidieť hornú nôžku s menším kopčekom a spodnú s väčším kopčekom. Aj toto je potrebné zohľadniť pri výbere vhodnej obuvi.
Prečo to vôbec riešim? Pretože zbytočne vznikajú dezinformácie, ktoré vás oberajú o možnosti pri výbere vhodných topánok. Napríklad mnoho topánok sedí krásne na vyšší priehlavok, ale v oblasti „kopčeka“ sú limitujúce väčšinou kvôli švom topánok.
Ak sa vám stalo, že dieťa topánku ani neobulo hoci nemá vysoký priehlavok alebo naopak malo nad kopčekom a prstami veľa miesta, toto mohol byť dôvod. Platí to aj pre dospelých 🙂
Ako odmerať členok
Obvod členku zmeriame jednoducho, opäť krajčírskym metrom v najnižšom mieste. Meter vedieme okolo nohy, v najnižšej časti, pri priehlavku. Dáme pozor, aby meter nestláčal nohu, vedieme ho voľne, aby členok kopíroval.
členok má 16,5cm
To, či sa dajú topánočky utiahnuť dobre okolo členka môžeme ľahko overiť aj pomocou papierovej ruličky – horný rad fotiek. Najlepšie je však topánočky skúšať – spodný rad fotiek a posúdiť ako sedia okolo členku.
Pred výberom topánok sa zisťuje dĺžka a šírka chodidla (návod ako odmerať dĺžku a šírku nôh), má tiež význam odmerať priehlavok a členok. Vďaka tomu bude výber topánočiek presnejší. Pri výbere vhodnej obuvi môžete využiť aj poradenstvo.