Magazín

Rozhýb sa s Bublinkou

Pozývam vás k tomuto krásnemu rozhovoru s inšpiratívnou Marcelou – Mackou, ktorá sa už 15 rokov venuje pohybu. Centrum Bublinka v Bratislave je miesto, kde to žije a hýbe sa naozaj každý! Energická Macka našla zmysel života v pohybe a je to rozhodne vidieť 🙂 Macka realizuje svoje nápady pod záštitou občianskeho združenia Bublinka – centrum pre deti a rodinu o.z.. Centrum môžete sledovať aj na Facebooku 🙂 Pohodlne sa usaďte a prajem vám príjemné čítanie 🙂

„Náplňou mojej práce je hra a mám to tak rada“

Prezraď nám niečo o sebe, čo robíš

Všetko. Robím ozaj všetko. Pri vedení občianskeho združenia, ktoré má obmedzené príjmy sa musíš naučiť všetko. Od vedenia centra, po kreslenie plagátov, behania po úrade. Ale som za to vďačná. Moje kamarátky, tie ktoré ma poznajú od začiatku Bubli hovoria, že som iný človek. Poznáš to, taký, čo ťa vyhodia dverami a vrátiš sa oknom. Nevzdávam sa. Vždy dosiahnem to, čo chcem. Je za tým ale veľa prebdených nocí, práce a chvíľ s ľuďmi. A tie sú pre mňa tie naj. Tie momenty s deťmi, mamami a pohybom. To je to, čo ma drží pri živote a nabíja energiou. A čo naozaj robím? Moje deti tvrdia, že sa chodím do Bublinky hrať a majú pravdu. Hrám sa s bábätkami pri skupinových cvičeniach, hrám sa s deťmi na lekciách zdravých nožičiek, hrám sa s lektorkami na prednáškach, ktoré vediem, hrám sa na počítači, keď tvorím hry pre deti. Náplňou mojej práce je hra a mám to tak rada.

Nedá mi nespýtať sa, kde berieš toľko energie? Spoznala som ťa cez Facebook, myslím, že to bola práve nejaká aktivita Bublifit. Hneď som ostala očarená tvojim nasadením a pozitívnou energiou

Podľa mňa je to diagnóza, takže za to vlastne ani tak nemôžem. Otázne je, či sa tým môžem chvastať. Na strednej škole (a to bolo už dávno, velice dávno) mi povedala spolužiačka, že som príkladom toho, keď sa hyperaktivita obráti správnym smerom. Ja jednoducho neviem sedieť s vyloženými nohami. Po piatich minútach mám preležaniny na zadku.

Máš aj nejakých pomocníkov?

Jasné. Ja mám to šťastie, že mám okolo seba fantastických ľudí. Vieš zďaleka nie som dokonalá. Takže moje nedostatky vyrovnávajú úžasní ľudia v mojej blízkosti. Mám Ľubku, ktorá robí to, na čo myslím, a doťahuje to, čo si moja hlava vymyslí do konca. Lebo ja som hrozná v tom, že keď niečo funguje a nie je čo zlepšovať – utekám ďalej a vymýšľam nový projekt. Sisku, ktorú poznám z mojej prvej práce ako učiteľka v škôlke – tá robí tú nenávidenú administratívu. Kamarátky, ktoré majú to šťastie, že viem v čom sú dobré 🙂 a množstvo mamín a ockov, ktorí chodia do Bubli. Všetci sú skvelí v tom, že sa im chce. Pomáhajú tam, kde ja si už nestačím. Sú bublipozitív a to je to najviac, ,čo môže byť.

Vydala si aj nejaké publikácie, dokonca si sa podieľala na aplikácii pre  zdravé nôžky, povedz nám o nich viac (o čom sú, kde ich ľudia nájdu…)

Publikácie sú dostupné na https://www.zdravypohybdetom.sk/. Moja prvá vydaná publikácia bola Zdravé nôžky a tento rok sme urobili dotlač – takže máme už druhé vydanie. Obsahuje súbor kariet pre hravé cvičenie s deťmi pri plochých alebo vbočených chodidlách. Alebo i ako prevencia, aby tie naše haxne nezabudli vnímať a žiť. 

Okrem toho som vytvorila obsah pre aplikáciu Zdavé nôžky, ktorá by tu ale nebola, nebyť Protetiky a BodyFix.io. Stiahnite si ju tu. Doslova ma do toho dokopali 🙂

A mojou srdcovkou je Pohybová abeceda. Je to súbor 24 kariet – a je v nich celá moja láska k deťom a pohybu. Milujem hry a toto je známkou toho, že hra je silný motivátor a v mojom prípade nástroj akým učím mať deti a rodičov rada pohyb. Tie karty mi zachránili zdravý rozum cez prvú karanténu. A ja verím, že zachránia veľa rodičom cez túto druhú. A vieš, že to nie sú len karty. Vnútri kariet sa ukrýva celý online portál Pohybovej abecedy. Je tam balík pohybových hier, hry na rozvoj jemnej motoriky, pohybové večerníčky, materiály pre vlastnú tlač pohybových hier. Jednoducho taký zásobník mojich skúseností práce s deťmi. Tento rok som to poňala ako adventný kalendár pre rodiny s deťmi – každý deň sa odkryje jedno písmenko, ktoré ukrýva ďalšie poklady. Dnu sa dostane len majiteľ Pohybovej abecedy.

A čo je druhý význam Pohybovej Abecedy. Vydala som 10 tisíc kusov a som rozhodnutá ich predať.  Pretože celý zisk putuje na vytvorenie pohybového priestoru pre deti v Devínskej Novej Vsi. Ako občianske združenie nemáme možnosť dostať úver na kúpu priestoru a moja jediná možnosť bola vytvoriť niečo úžasné. A tadááááá, Pohybová abeceda je na svete. A aby si si nemyslela, povedať o sebe, že som vytvorila ozaj niečo krásne, stálo veľa terapeutických hodín s mojimi kamarátkami, ktoré pracovali na mojom sebavedomí.

Pravdepodobne ani teba neobišiel dopad pandémie, ako zvládaš súčasnú situáciu?

Ťažko, ale opúšťam sa málo a iba pred najbližšími. Ako som už spomínala – nevzdávam sa. Nebude to ľahké, asi druhýkrát ešte ťažšie ako na jar, ale niečo vymyslím. Budem bojovať ako drak za to, čo tvorím 15 rokov. Beriem to tak, že každá situácia nás má niečo naučiť a mňa tá prvá karanténa, naučila existovať v on-line priestore. Nieže by som to milovala, chýba mi osobný kontakt, masovky v podobe akcií pre rodiny s deťmi a objatia a detské výmysly, a ísť po ulici a vidieť ľuďom do tváre a tie výkriky Mackáááá v obchode a kamkoľvek ideš…

Čo ti dodáva energiu, inšpiráciu na nové nápady?

Deti, deti, deti. Moje a tie vaše. Sú to moje nabíjačky.

Chceš ešte niečo dodať mimo otázok? 🙂

A nič ma už iné nenapadá. Iba to, že som veľmi malý pán a Bubli nemá financie na to, aby sa o Pohybovej abecede dozvedelo celé Slovensko. Preto uvítam každú pomoc. S propagáciou, so zdieľaním, a každú referenciu. Spolieham na to, že ľudia uvidia potenciál, aký Pohybová abeceda má. Mojim snom je, aby bola v každej škôlke. Lebo vieš čo? V prvom momente bola Abeceda primárne určená pre rodičov a deti. Ale zisťujem, že je málo rodín, ktoré sa doma hrajú so svojimi deťmi. Tak dúfam, že jej kvality objavia aj pani učiteľky v škôlkach. Referencie má výborné a pohladia moju dušu vždy,  keď niekto napíše.


Similar Posts